Jak apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski, odwołując się do zdrowego rozsądku i odpowiedzialności obywateli, „kwarantanna to nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny”. Jakie zasady obowiązują w czasie kwarantanny? Na najczęstsze pytania odpowiada GIS.

Kto może być poddany kwarantannie?

Co do zasady kwarantanna może zostać zaordynowana przez inspekcję sanitarną oraz lekarza wobec osoby, co do której w wywiadzie epidemiologicznym ustalono, iż: pozostawała w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut; prowadziła rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas; należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów osoby chorej; mieszka w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora lub w tym samym pokoju: hotelowym/ w akademiku.

– Kwarantanna zarządzana jest wobec zdrowych osób, które nie wykazują objawów choroby, jednak były narażone na zakażenie patogenem wywołującym groźną dla zdrowia publicznego chorobę zakaźną. Chodzi więc o to, żeby maksymalnie ograniczyć kontakt takiej osoby z innymi – wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Decyzja o kwarantannie podlega przepisom kodeksu postępowania administracyjnego ma rygor natychmiastowej wymagalności i musimy jej przestrzegać nawet wówczas, jeśli chcemy się od niej odwołać. Eksperci przekonują, że epidemia koronawirusa we Włoszech rozprzestrzeniła się na tak wielką skalę m.in. ze względu na fakt, iż wiele osób objętych kwarantanną jej nie przestrzegało. Warto pamiętać, że zarażać innych można również w przypadku, gdy nie ma się widocznych objawów choroby Jak wykazują badania, Covid-19 przez około tydzień przebiega bezobjawowo.

Zasady kwarantanny

Kwarantanna w związku z koronawirusem na obecną chwilę trwa 14 dni od momentu tzw. ostatniej styczności, czyli kontaktu osoby poddanej kwarantannie z osobą chorą lub zakażoną. Może jednak zostać wydłużona do 21 dni lub zarządzona więcej niż jeden raz wobec tej samej osoby. W przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie otrzyma ujemny wynik badania w kierunku koronawirusa (wykonanego w drugiej połowie kwarantanny), kwarantanna może zostać skrócona, jednak wyłącznie na podstawie decyzji inspekcji sanitarnej.

W czasie kwarantanny należy maksymalnie ograniczyć kontakt z innymi osobami. Z tego względu o robienie zakupów i pozostawianie ich pod drzwiami mieszkania do odebrania należy poprosić znajomych lub bliskich. Osoby samotne mogą w tym celu zgłosić się z prośbą o pomoc telefonicznie do gminy, w której mieszkają. Aby umożliwić przyjmowaniu podczas kwarantanny przepisywanych leków, warto upoważnić kogoś do ich odbioru na e-recepcie.

infoplanet sluzba zdrowia zasady kwarantanny kara

– Często pada pytanie, czy w czasie kwarantanny można wyprowadzać psa. To zależy, bo jeśli osoba mieszka w domu z ogrodem i wyprowadza psa na teren swojej posesji, nie podejmując i nie wchodząc w kontakt z innymi osobami, może to robić. Inaczej jest, gdy poddany kwarantannie właściciel psa mieszka w gęsto zaludnionym bloku – najlepiej, by poprosił bliskich lub znajomych o pomoc w opiece nad psem – tłumaczy Jan Bondar.

Podczas kwarantanny osoba jej poddana jest zobowiązana udzielać inspekcji sanitarnej informacji dotyczących swojego stanu zdrowia. W razie jakichkolwiek oznak pogorszenia (niekoniecznie w zakresie objawów Covid-19), należy bezzwłocznie powiadomić o tym telefonicznie sanepid i zgłosić się do oddziału zakaźnego. W tym czasie obowiązują również nadal zasady higieny, w szczególności: mycie rąk, unikanie dotykania oczu i ust oraz zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu zgięciem łokcia lub chusteczką.

infoplanet sluzba zdrowia zasady kwarantanny GIS

Warunki odbywania kwarantanny ustalane są zawsze indywidualnie. Jeśli zostaje nią objęty jeden z domowników, często pozostali przenoszą się do znajomych lub bliskich. Mogą jednak zostać w jednym domu, gdy są w stanie zapewnić, że nie będą stykać się z osobą poddaną kwarantannie. Złamanie kwarantanny może skutkować przede wszystkim tym, że zakażone zostaną kolejne osoby, które będą przenosić chorobę dalej. Ponadto może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości 5 tysięcy złotych.

Koronawirus, jako patogen nowy, wciąż jest badany przez naukowców, którzy dostarczają kolejnych informacji na temat jego cech i choroby, którą wywołuje. Z tego względu służby medyczne i sanitarne mogą zmieniać wytyczne dotyczące zasad odbywania kwarantanny. Będą one przekazywane za pośrednictwem komunikatów władz, dlatego warto śledzić nowe informacje pojawiające się w pewnych źródłach.