„Urodziliśmy się, aby uciekać!" – twierdził Bruce Springsteen i my też powinniśmy o tym wiedzieć. Bieganie jest dobre dla zdrowia, zmieni twoje życie na lepsze i skutkuje co najmniej 10 korzystnymi efektami, które dostrzeżesz, jeśli zaczniesz biegać zaledwie kilka minut każdego dnia.

1. Zdrowe serce

Problemy z sercem są najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci. Statystycznie rzecz biorąc, należy martwić się nimi bardziej niż terroryzmem, tornadami czy katastrofami lotniczymi. Dobra wiadomość jest jednak taka, że bieganie jest doskonałe dla twojego serca – pomoże ścianom tętniczym stać się bardziej elastycznymi, co oznacza, że nie będą musiały pracować tak ciężko, aby pompować krew przez twoje ciało. Bieganie sprawia, że serce staje się mocniejsze i bardziej efektywne, a także pomaga kontrolować tętno, utrzymując je na poziomie około 60 uderzeń serca na minutę.

infoplanet sport i fitness korzysci z biegania aktywnosc fizyczna

2. Dobre samopoczucie

Podczas biegu organizm uwalnia endorfiny i dopaminę, dzięki czemu czujesz się świetnie. Aktywność fizyczna w świetle badań daje lepsze efekty niż regularne stosowanie słodkich przekąsek i leki na łagodzenie objawów depresji. Co więcej, bieganie to najzdrowszy sposób na osiągnięcie wysokiego poziomu endorfin, który pozwoli ci zaoszczędzić fortunę, którą wydałbyś na wizyty lekarskie, recepty i inne sposoby na sezonową depresję.

3. Lepszy wygląd

Może to nie fair, ale lepiej wyglądający ludzie częściej są szczęśliwi. Bieganie każdego dnia poprawi napięcie mięśniowe, finalnie pomagając ci zrzucić nadmiar kilogramów i budując beztłuszczową tkankę mięśniową. Spalisz tłuszcz i stopniowo zbudujesz ciało godne supermodelki. Będziesz także odczuwał przypływy pewności siebie, które wyniknie ze świadomości, że twoje ciało wygląda lepiej i ludzie to zauważają.

infoplanet sport i fitness korzysci z biegania aktywnosc fizyczna

4. Bardziej skupiony umysł

Ciągle bujasz w obłokach? Może potrzebujesz lepszej koordynacji? Bieganie może ci się przydać! Ćwiczenia są pomocne w poprawie koordynacji, nie tylko z powodu korzystnych efektów fizycznych, ale także dlatego, że ćwiczysz umysł unikając przeszkód, takich jak skały, inni ludzie czy korzenie drzew. Zyskasz lepszą kontrolę nad stopami, co pomoże ci unikać potykania się i bycia niezdarnym.

5. Lepsza dyscyplina

Najważniejsza przyczyna niespełnionych ambicji to zbyt wczesna rezygnacja z dążeń do celu, która jest nierzadko skutkiem braku dyscypliny w życiu. Konieczność zdyscyplinowania się do biegania pomoże ci opanować chaos również w innych aspektach życia. Poczujesz się bardziej pewny siebie i zbudujesz odważniejsze podejście do swojego hobby czy marzeń. Niektórzy ludzie twierdzą nawet, że dyscyplinowanie siebie i rezygnacja z tymczasowych przyjemności na rzecz utrzymywania stałego kursu obranego na cel, który naprawdę chcesz osiągnąć, może pomóc ci stać się szczęśliwszym w życiu.

infoplanet sport i fitness korzysci z biegania aktywnosc fizyczna

6. Mniejsze zmęczenie

Możesz wzmocnić układ odpornościowy, inicjując powstawanie większej liczby limfocytów, które są białymi krwinkami atakującymi natrętne wirusy. Zwiększasz również poziom HDL (dobrego cholesterolu), wykorzystujesz większą objętość płuc i zmniejszasz ryzyko powstania zakrzepów. Pozbywasz się też tego paskudnego uczucia zmęczenia, które – wbrew pozorom – czasami powstaje z powodu złego stanu zdrowia, a nie ćwiczeń.

7. Lepsza siła kości i mięśni

Brak ćwiczeń spowoduje, że kości będą słabnąć. Bieganie zmusza twoje kości i mięśnie, by stawały się silniejsze i zdrowsze, ponieważ muszą przystosować się do większych wymagań fizycznych, które nakładasz na ciało podczas joggingu. Dodatkową korzyścią jest młodszy wygląd skóry i wzmożona produkcja naturalnego hormonu wzrostu. Efekty są tak potężne, że branża medyczna na podstawie tego mechanizmu stworzyła niezbyt zdrowy zastępnik, który podobno pomaga w walce ze starzeniem.

infoplanet sport i fitness korzysci z biegania aktywnosc fizyczna

8. Zapobieganie śmiertelnym chorobom

Biegając możesz zmniejszyć ryzyko udaru, niektórych rodzajów nowotworów, osteoporozy, nadciśnienia i innych chorób. Aktywność fizyczna w sposób naturalny zapobiega szansie zachorowania na potencjalnie śmiertelną chorobę do tego stopnia, że nawet po rozpoznaniu cukrzycy nadal zaleca się bieganie dla uzyskania korzystnych efektów.

9. Skuteczne odstresowanie

Stres to coś, co próbuje cię zabić, i nawet jeśli nie doprowadzi do kłopotów z sercem, może okraść cię z radości życia, nie wspominając o rujnowaniu snu i apetytu. Kiedy biegniesz, dajesz swojemu ciału możliwość wykorzystania z nadmiaru energii i hormonów kontrolnych. To cię odstresowuje, a także zmniejsza bóle głowy związane z napięciem. W ten sposób z każdym joggingiem stajesz się bardziej wyluzowany.

infoplanet sport i fitness korzysci z biegania aktywnosc fizyczna

10. Lepsze życie seksualne

Biegacze są znacznie lepsi w łóżku niż osoby unikające aktywności fizycznej – i to nie tylko dlatego, że większość z nas woli iść do łóżka z kimś, czyje ciało jest jędrne i atrakcyjne. Badacze z Uniwersytetu Columbia odkryli, że regularne bieganie, podobnie jak każda intensywna forma ćwiczeń, zwiększa przepływ krwi do genitaliów. To z kolei podnosi twoje libido, dzięki czemu możesz dłużej i częściej dawać przyjemność również innym.