Rekordowy sezon rowerowy w Katowicach

To absolutny rekord w dotychczasowej historii katowickiego systemu rowerów miejskich! W tym sezonie z rowerów skorzystano aż 103 620 razy.

– Moda na rowery opanowuje Katowice – cieszy się Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Inwestycja w wypożyczalnie rowerów okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu, co potwierdza 20 tys. zarejestrowanych osób w naszym systemie! – dodaje prezydent.

Ponad 20 tys. użytkowników, z czego ponad 11 tys. zarejestrowało się w sezonie, który trwał w Katowicach od 14 kwietnia do 1 listopada. Dzięki doskonałej współpracy z firmą Nextbike Polska udało się przedłużyć możliwość wypożyczania rowerów miejskich.

– System City by bike to jeden z najszybciej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City By Bike.

Pierwszy sezon roweru miejskiego w Katowicach rozpoczynał się od 3 stacji w 2015 roku, rok temu było ich 11, w tym roku na początku sezonu uruchomiono 30, a na początku sierpnia kolejne 5 stacji, które stworzyły sieć umożliwiającą podróżowanie praktycznie po całym mieście.

 

Istotną rolę w rozwoju katowickiego systemu rowerów miejskich odgrywają sponsorzy – Silesia City Center, Skanska, Murapol, TDJ Estate, Górnośląski Park Przemysłowy, Politechnika Śląska, Katowickie TBS i Galeria 3 Stawy. Dzięki nim mieszkańcy Katowic mogli korzystać aż z dziesięciu dodatkowych stacji City By Bike. To największy odsetek stacji sponsorskich w systemach rowerowych w Polsce! Partnerzy katowickich stacji podsumowując sezon podkreślają, że inwestycja w stacje rowerów miejskich była doskonałym uzupełnieniem ich oferty.

– Cieszy nas, że wspierając projekt „City by bike” pomogliśmy zarazić katowiczan zdrowym stylem życia i zachęcić ich do aktywności sportowych. Ponad 8,5 tys. wypożyczeń rowerów w dwóch ufundowanych przez nas stacjach rowerowych, utwierdza nas w przekonaniu, że istnieje zapotrzebowanie na takie inicjatywy i warto je wspierać – mówi Michał Sapota prezes zarządu Murapol S.A.

– Nasze centrum handlowe jest dla wielu mieszkańców bramą do Doliny Trzech Stawów. To jeden z powodów dlaczego stacja rowerowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy przyjeżdżają tu rowerami miejskimi nie tylko na zakupy, ale też wielu wypożycza je z naszej stacji, by całymi rodzinami wybrać się na wycieczkę. Cieszymy się, że razem możemy tworzyć rowerową infrastrukturę miasta – mówi Agnieszka Nizo, dyrektor centrum handlowego 3 Stawy w Katowicach.

– Stacja rowerowa „Politechnika Śląska” zlokalizowana jest przy budynku Politechniki przy ulicy Krasińskiego. W okresie funkcjonowania od połowy kwietnia do końca października z rowerów korzystali głównie studenci ale także okoliczni mieszkańcy oraz ludzie pracujący w ścisłym centrum Katowic, parkujący samochodami w okolicy stacji. W miesiącach trwania zajęć na uczelni każdy z rowerów wypożyczany był średnio co najmniej dwa razy dziennie – ok. 540 wypożyczeń na miesiąc. W miesiącach wakacyjnych liczba wypożyczeń była mniejsza o ok. 50 % – mówi dr inż. Jan Filipczyk, prodziekan ds. organizacji i rozwoju wydziału transportu Politechniki Śląskiej.

W tym roku najwięcej wypożyczeń, bo aż 634, ma za sobą rower numer 58383. Rekordzistą pod względem liczby wypożyczeń wśród użytkowników jest z kolei pani Emilia, która tylko w tym sezonie skorzystała z wypożyczalni aż 401 razy! Średni czas wypożyczenia jednego roweru to w tym roku 33 minuty i 48 sekund. Najwięcej wypożyczeń, aż 24 793, dokonano w maju, a rekordowym dniem był czwartek, 18 maja, kiedy rowery wypożyczono 1333 razy!

 

Co ciekawe, z rowerów City By Bike korzystali nie tylko użytkownicy zarejestrowani w katowickim systemie. Niemal co czwarte wypożyczenie zostało dokonane przez osoby, które wcześniej zarejestrowały się w innych systemach Nextbike, m.in. w Gliwicach, Tychach, Pszczynie, Wrocławiu, Opolu i Warszawie. Jest to możliwe dzięki kompatybilności systemów Nextbike, która umożliwia wypożyczanie rowerów za pomocą jednego konta we wszystkich miastach, w których rowery Nextbike są dostępne.

– Katowice są rowerowym liderem w regionie. Widzimy, że za ich przykładem idą inne miasta – mówi Tomasz Wojtkiewicz. – Od wiosny działa nasz system w Gliwicach, w tym roku przeprowadziliśmy programy pilotażowe w Tychach i Pszczynie, które są zainteresowane uruchomieniem pełnowymiarowych systemów, w przyszłym roku rowery Nextbike będzie można wypożyczyć w Sosnowcu i prawdopodobnie innych miastach regionu. Jesteśmy świadkami tworzenia się systemu roweru aglomeracyjnego, z którego można korzystać we wszystkich miastach za pomocą jednego konta i na podobnych zasadach. To taki rowerowy „wspólny bilet” – dodaje Wojtkiewicz.

Warto podkreślić, że kolejny sezon zapowiada się równie doskonale. – Już dziś wiemy, że katowicka sieć poszerzy się o kolejne 11 stacji, które mieszkańcy wybrali w tegorocznym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Nowe stacje powstaną w Śródmieściu, Brynowie (Część Wschodnia – Os. Zgrzebnioka), Osiedlu Witosa, Bogucicach, Janowie-Nikiszowcu, Kostuchnie oraz Podlesiu.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd