Ruda Śląska. Megapumptrack w Bykowinie

Właśnie został oddany do użytkowania najdłuższy w Rudzie Śląskiej tor rowerowego typu pumptrack. Znajduje się on przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Gwareckiej w Bykowinie.

– Nasze miasto powoli staje się już znane z tych niezwykle popularnych wśród młodzieży torów rowerowych. Pumptracki budujemy w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejących obiektów, takich jak plac zabaw, siłownia terenowa czy boisko. W ten sposób tworzymy swego rodzaju centra sportowo-rekreacyjne w każdej dzielnicy – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic. – Tak też jest i w Bykowinie. Obok nowego pumptracka znajduje się już piłkarski orlik oraz plac zabaw, a już 6 grudnia będzie tu funkcjonować sezonowe lodowisko.

 

Inwestycja w Bykowinie ma 220 m długości i jest najdłuższym pupmtrackiem w mieście. Tym samym na tle pozostałych charakteryzuje się największym poziomem trudności.

– Pumptracki tak naprawdę są dla każdego. Nie trzeba posiadać też specjalnego roweru. Ważne jednak, by mieć ze sobą odpowiedni sprzęt ochronny, w tym obowiązkowo kask – zastrzega Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Rowerowe inwestycje zrealizowane w tym roku w Rudzie Śląskiej kosztowały łącznie 660 tys. złotych. Miasto stara się o ich dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystki w ramach Programu rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej.

 

– Nasz wniosek znajdował się na liście rezerwowej. Dzięki temu, że podczas rozliczania całego programu nie wykorzystano wszystkich środków, nasz projekt trafił do oceny do ministerstwa. Teraz czekamy na ostateczną decyzję – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk. W przypadku przyznania dofinansowania miasto otrzyma z powrotem 166 tys. złotych.