Nadchodzi święto biegania

   • 13–14 maja odbędzie się 5. edycja PKO Białystok Półmaratonu
  • Bije on rekordy popularności i frekwencji
  • Już miesiąc przed rozpoczęciem imprezy, start był niemożliwy przez wyczerpane limity 

Już w weekend 13–14 maja odbędzie się 5. edycja PKO Białystok Półmaratonu. Bije on rekordy popularności i frekwencji. Został wybrany, głosami czytelników portalu MaratonyPolskie.PL, Najlepszym Półmaratonem w Polsce, w kategorii półmaratonów dużych (powyżej 1000 uczestników). Ponadto uznano go również za Najlepszy Bieg organizowany w miastach powyżej 100.000 mieszkańców. Zajął także zaszczytne 1. miejsce w rankingu Biegów Masowych.

W zorganizowanym plebiscycie zwycięzców wybierali sami biegacze. Pewnie dlatego już miesiąc przed rozpoczęciem imprezy, start w niej był już niemożliwy przez wyczerpane limity. W tym momencie na liście startowej półmaratonu jest 3000 biegaczy startujących na dystansie półmaratonu, 700 biegaczy w biegach towarzyszących oraz 800–900 dzieci.

 

To oznacza, że na starcie 5. PKO Białystok Półmaratonu pojawi się niesamowita, absolutnie rekordowa liczba 4500 biegaczy w każdym wieku, z całej Polski. Warto podkreślić, że z roku na rok, zainteresowanie białostockimi imprezami biegowymi rośnie wśród biegaczy z zagranicy.

–Wysiłek całego zespołu Fundacji Białystok Biega został doceniony przez biegaczy. Zdecydowanie dodaje nam to energii do dalszej wytężonej pracy i stanowi mocny motywator, aby nasz bieg rozwijać i wprowadzać w nim kolejne udogodnienia dla uczestników. Mówiąc „nasz bieg” mam na myśli całą społeczność – nie tylko nas jako organizatorów, ale przede wszystkim biegaczy, wolontariuszy, kibiców, dzięki którym stworzyliśmy wydarzenie biegowe, które już po czterech edycjach zostało numerem 1 w Polsce wg biegaczy.” — powiedział Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, organizator półmaratonu.

Każde dziecko startując w biegach Fundacji Białystok Biega w 2017 roku otrzyma specjalną książeczkę, a na mecie każdego z biegów nalepkę. 3 różne nalepki to tytuł i specjalny medal SUPER BIEGACZA. Akcja ma na celu zainspirować najmłodszych do aktywnego spędzania czasu, a to wszystko po to, aby budować wśród najmłodszych pozytywne nawyki. 5. PKO Białystok Półmaraton będzie prawdziwie biegowym świętem, w którym udział wezmą całe rodziny. W sobotę odbędą się biegi dla dzieci w ramach imprezy Junior City Run, w których najmłodsi w zależności od wieku będą rywalizować na dystansach 100m, 600m i 1 km.

Kilkaset osób wystartuje 13 maja o godz. 9.00 z dziedzińca Pałacu Branickich w Biegu Śniadaniowym. Bieg jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą poczuć klimat miejsca i pobiec wspólnie, relaksacyjnym tempem dystans ok. 4 kilometrów. Bieg rozpocznie się na dziedzińcu Pałacu Branickich, a skończy – na Stadionie Miejskim. Dzięki Białostockiej Komunikacji Miejskiej, wszyscy uczestnicy Biegu Śniadaniowego zostaną bezpłatnie odwiezieni pod miejsce startu, czyli Pałac Branickich.

Dzięki współpracy Fundacji „Białystok Biega” oraz przedsięwzięcia dla miłośników hip-hopu, technosoulu i muzyki elektronicznej „Up To Date Festival” z pewnością nie będzie można narzekać na brak dobrej, energetycznej muzyki na trasie półmaratonu. Owocem współpracy tych dwóch niezależnych imprez będą stoiska muzyczne, rozstawione na całej długości trasy 5. Półmaratonu w Białymstoku.

Biegacze już nieraz udowodnili, że potrafią wspólnie robić dobro i działać w słusznej sprawie. Obecnie są prowadzone dwie akcje charytatywne w ramach 5. PKO Białystok Półmaratonu. Zbierane będą fundusze na rehabilitację siedmioletniego Kuby. Do tej pory udało się zebrać już 12 tysięcy złotych. Akcje wspiera grupa nietypowych biegaczy — Spartan, którzy cały dystans, przebiegną w pełnym uzbrojeniu starożytnych wojowników.

„Biegnę dla Michała” to druga inicjatywa, której celem jest pomoc piętnastoletniemu Michałowi, który urodził się ze złożoną wadą serca. Aby pomóc wystarczy przypiąć do koszulki kartkę „Biegnę dla Michała”. Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację chłopca. Kartki będzie można odbierać w Biurze Zawodów.

Na trasie biegu nie zabraknie najszybszych w Polsce. Pojawi się świeżo upieczona Mistrzyni Polski na 10000m, zawodniczka Podlasia Białystok, Ambasadorka Białystok Biega – Katarzyna Rutkowska. Na dystansie półmaratonu wystartuje zwycięzca 4. PKO Białystok Półmaraton Silas Kiprono TOO. Start potwierdził również Maciej Badurek, zwycięzca Biegu Niepodległości w Warszawie oraz Artur Kern, aktualny halowy rekordzista Polski w biegu na 5000 metrów, jeden z najlepszych biegaczy ulicznych w Polsce.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd