Był jedynym polskim amatorskim mistrzem Europy w wadze ciężkiej

   • Niespodziewany triumf w 1975 roku
  • Trzy tytuły mistrz Polski
  • 201 wygranych walk 

Andrzej Biegalski urodził się w roku 1953 w Gierczynie. Gdy miała 22 lata odniósł swój największy życiowy sukces: triumfował na bokserskich mistrzostwach Europy, odbywających się w Katowicach, i to w najbardziej prestiżowej kategorii, czyli w wadze ciężkiej.

W finałowym pojedynku polski pięściarz wygrał na punkty z Wiktorem Uljanowiczem ze Związku Radzieckiego. Ani wcześniej, ani później, żaden reprezentant naszego kraju nie został amatorskim mistrzem Europy w wadze ciężkiej.

Zwycięstwo Biegalskiego uznano za ogromną sportową niespodziankę. Warto jednak przypomnieć, że już rok wcześniej, podczas mistrzostw świata zorganizowanych w Hawanie, młody Polak pokazał się z dobrej strony. Na Kubie przegrał jednak w ćwierćfinale. W 1976 walczył natomiast na igrzyskach olimpijskich w Montrealu – już bez sukcesów.

Andrzej Biegalski miał również na koncie trzy tytuły mistrza Polski – z lat 1974, 1978 i 1979 (ostatni w wadze superciężkiej). W swojej karierze reprezentował Górnika Radlin, Górnika Pszów, Legię Warszawa i GKS Jastrzębie. Stoczył 237 walk. Wygrał 201, 36 przegrał.