Długodystansowy bieg sztafetowy w szczytnym celu

   • 10 czerwca w Białymstoku odbędzie się sztafeta Electrum Ekiden
  • Drużyna musi pokonać łącznie dystans maratonu – 42 km 195 m
  • Część z opłat startowych jest przeznaczana na potrzeby Hospicjum dla Dzieci 

Jeśli lubisz rywalizację drużynową, to powinieneś zabrać swoich znajomych na sztafetę Electrum Ekiden. Słowo ekiden z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne na całym świecie, zwłaszcza w: Japonii, Australii, Holandii, Belgii, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō. Powstał on w XVII w. pomiędzy miastami Edo (obecnie Tokio) i Kioto, oddalonymi od siebie o ok. 500 km. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki).

Sztafeta maratońska w Białymstoku rozwija się bardzo dynamicznie. W pierwszej edycji, w 2015 roku w zawodach wzięło udział 139 drużyn (834 osób), a w 2016 już 181 zespołów (1086 osób). W Electrum Ekiden startują drużyny 6-osobowe. W tym roku, 10 czerwca, drużyna musi pokonać łącznie dystans maratonu, czyli 42 km 195 m. Pierwsza osoba biegnie dystans 7,195 km, kolejne dwie – po 10 km każda, natomiast ostatnich trzech zawodników biegnie 5 km każdy. 7,195 km + 10 km + 10 km + 5 km + 5 km +5 km daje nam właśnie pełny dystans maratoński.

 

Biorąc udział w sztafecie pomaga się Fundacji „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci. Część z opłat startowych jest przeznaczana na potrzeby Hospicjum dla Dzieci. W czasie drugiej edycji, dzięki sztafecie Elektrum Ekiden, na konto potrzebujących dzieci trafiło 50.000 zł.

 

W tym roku po raz pierwszy zostały uruchomione zapisy na Electrum Ekiden Mini. Każda drużyna składa się z 4 osób. Mogą to być dziewczęta, mogą być chłopcy, mogą być drużyny mieszane. Nie ma też znaczenia wiek uczestników w zespole (o ile mieści się w przedziale 4–15 lat). Celem nadrzędnym jest pomoc Hospicjum dla dzieci, dlatego i w tym przypadku 30% z każdej opłaty startowej przekazane zostanie na rzecz Fundacji „Pomóż Im”.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd