Akcja miała na celu nagradzanie za dojazdy do szkół na rowerach

   • Zwycięzcą „Rowerowego maja” został Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 z Rybnika-Wielopola
  • Prezydent Rybnika przekazał zwycięskiej szkole symboliczny czek na kwotę 3 tys. zł
  • Kwota ma być w całości zagospodarowana przez placówkę na cele sportowo-rekreacyjne 

Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 z Rybnika-Wielopola został zwycięzcą akcji „Rowerowy maj”. W poniedziałkowe przedpołudnie prezydent Rybnika Piotr Kuczera przekazał zwycięskiej szkole symboliczny czek na kwotę 3 tys. zł do zagospodarowania przez szkołę na cele sportowo-rekreacyjne.

– Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami tej rywalizacji – mówił podczas ogłoszenia wyników prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Serdecznie wam gratuluję i dziękuję – zarówno rowerzystom, jak i tym, którzy trzymali kciuki za powodzenie akcji. Warto podkreślić, że mimo wcześniejszego sceptycyzmu wielu osób, cała akcja przebiegała bardzo bezpiecznie, kierowcy wykazywali zrozumienie i przychylność dla wszystkich dojeżdżających do szkoły na rowerze, hulajnodze czy rolkach. Podziękowania należą się wszystkim rodzicom, którzy nawet jeśli mieli obawy przed samodzielnymi dojazdami swoich pociech, zaufali założeniom akcji, dostrzegając korzyści, jakie zwiększona aktywność może przynieść dla zdrowia i samopoczucia ich dzieci – podkreślał prezydent.

Szkoła z Wielopola oraz cztery najaktywniejsze rowerowo podstawówki (z Rybnickiej Kuźni, Kamienia, Gotartowic i Ochojca) wyróżniono też specjalnymi szkoleniami z zakresu bezpiecznej jazdy na rowerze, czyli Akademią Bezpiecznego Rowerzysty.

W ramach zaplanowanych w szkołach szkoleń, w przyszłą środę, 21 czerwca, w Wielopolu odbędzie się „dzień otwarty”, w trakcie którego zasady bezpiecznego poruszania się rowerem będą mogli poznać nie tylko uczniowie uczestniczący w akcji, ale wszyscy chętni.

 

Akcja „Rowerowy Maj”, której w Rybniku przyświecało hasło „Do szkoły ciś na kole” , miała na celu nagradzanie za dojazdy do szkół na rowerach. Uczestniczyli w niej uczniowie klas od IV do VI z 21 rybnickich podstawówek.

– W akcji wzięło udział przeszło 2 tys. aktywnych uczestników, którzy zrealizowali w sumie przeszło 53 tys. dojazdów. W skali całego miasta, w tych 21 szkołach, do których w maju uczniowie ciśli na kole, frekwencja w skali miasta: 43,62%, w zwycięskiej szkole aż 76,38% – wylicza Jan Fiałkowski, Oficer Rowerowy UM. – I choć kampania rowerowy maj dobiegła końca, uczniów na rowerach czy hulajnogach nadal nie brakuje – mówi.

Uczniowie, dojeżdżając do szkoły na rolkach, deskorolce, hulajnodze lub rowerze, otrzymywali naklejki, które wklejali do specjalnego dzienniczka. Ilość zdobytych naklejek była przeliczana przez liczbę uczniów – zwycięska szkoła z Wielopola zaliczyła najwięcej aktywnych przejazdów proporcjonalnie do swojej wielkości.  W ogólnej klasyfikacji pod uwagę brany był stosunek ilości aktywnych przejazdów do wielkości szkoły oraz frekwencja (udział dzieci w całości akcji albo tylko jej części).

– Podziwiam i dziękuję rodzicom zwłaszcza młodszych dzieci, które ze względu na wiek same nie mogły brać udziału w akcji. Zaangażowali się oni do tego stopnia, że zamiast przywozić pociechy samochodem, przyjeżdżali wspólnie z nimi na rowerach – opowiada Joanna Błażyca, dyrektor zwycięskiej szkoły.

Kolejny Rowerowy Maj już za rok, ale już dziś wiadomo, że rybniccy uczniowie również po wakacjach z ochotą będą „ciśli do szkoły na kole”.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd