W 10 punktach Gliwic czeka 100 rowerów

   • W Gliwicach ruszył sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego
  • W każdej z 10 stacji można wypożyczyć 10 rowerów
  • Punkty zostały wyposażone w terminale z panelem informacyjnym i sterującym 

Dla gliwiczan i osób odwiedzających miasto w 10 punktach Gliwic czeka 100 rowerów w barwach miasta. Z Kopernika do Centrum? Z dworca do Rynku? Z placu Piłsudskiego na Rynek? Dzięki Gliwickiemu Rowerowi Miejskiemu można poruszać się po mieście szybko, ekologicznie i przez pierwszy kwadrans za darmo. System wypożyczalni organizowany przez warszawską firmę Nextbike działa w 10 punktach miasta.

– Do wypożyczenia jest sto rowerów w 10 lokalizacjach w mieście. Każda stacja ma 10 rowerów, ale 15 miejsc. 5 dodatkowych miejsc jest przeznaczonych na wpięcie roweru. W sytuacji, gdy stojaki są pełne, można dopiąć rower za pomocą obejmy z zamkiem szyfrowym – wyjaśnia Ewa Staszków z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

 

Z rowerów będzie można korzystać w sezonie, czyli od 1 marca do 30 listopada. Rower można wypożyczyć na jednej stacji, oddać na innej, w dowolnej lokalizacji. System jest dostępny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pierwszy kwadrans jazdy jest darmowy. Opłaty rozpoczynają się od 16 minuty użytkowania jednośladu. Za pierwszą godzinę trzeba zapłacić 1 zł, za kolejną – 2 zł, za następną – 3 zł, natomiast za czwartą i każdą następną (rozpoczętą) – 4 zł.

 

Każda z 10 stacji została wyposażona w terminal z panelem informacyjnym i sterującym. Zanim jednak skorzysta się z roweru, trzeba się zarejestrować w systemie. Opłata inicjalna pobierana podczas rejestracji wynosi 10 zł. Funkcjonowanie systemu uzupełnia strona internetowa, na której można się zarejestrować, sprawdzić dostępność rowerów i miejsc postojowych na poszczególnych stacjach. Do logowania w systemie możemy posłużyć się kartą ŚKUP.

 

Stacje, w których można wypożyczyć i oddać rower, znajdują się przy dworcu PKP (przy wejściu głównym na dworzec), pl. Piłsudskiego (nieopodal pomnika), pl. Inwalidów Wojennych (blisko kiosku), przy ul. Kozielskiej (u zbiegu z ulicą Góry Chełmskiej), na skwerze Dessau (przy fontannie), przy ul. Akademickiej (przy skrzyżowaniu z ul. B. Krzywoustego, blisko fontanny), przy ul. Żwirki i Wigury (przy pawilonach handlowych), na Sikorniku (przy ul. Sikornik, obok siłowni pod chmurką i Domu Pomocy Społecznej), na os. Kopernika (ul. Gwiazdy Polarnej) oraz przy ul. Poniatowskiego (nieopodal Domu Pamięci Żydów Górnośląskich).

 

Szczegółowe informacje na temat działania systemu można znaleźć na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd