To będzie pierwszy taki mecz w Polsce

   • 20 maja w Rudzie Śląskiej rozegrany zostanie pierwszy oficjalny mecz kobiecego rugby 15
  • Na murawie zmierzą się rudzkie Diablice oraz Amazonki z irlandzkiego Arklow Rugby Club
  • Wydarzenie zainauguruje Festiwal Polsko-Irlandzki, który potrwa przez cały tydzień 

Już w najbliższą sobotę, 20 maja, o godz. 17.00 na Burloch Arena w Rudzie Śląskiej rozegrany zostanie pierwszy oficjalny mecz kobiecego rugby w 15-osobowym składzie. Na murawie zmierzą się rudzkie Diablice oraz Amazonki z irlandzkiego Arklow Rugby Club. Wydarzenie zainauguruje Festiwal Polsko-Irlandzki, który potrwa w Rudzie Śląskiej przez cały kolejny tydzień. Potem przeniesie się on na Zieloną Wyspę.

Sobotnie międzynarodowe zmagania poprzedzi dziecięcy Turniej Rugby TAG, który rozpocznie się o godz. 14.30. Następnie, o godz. 16.00, nastąpi oficjalne otwarcie Festiwalu Polsko-Irlandzkiego, w którym udział weźmie m.in. konsul Irlandii James Kilcourse, Łukasz Chimiak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także przewodniczący Rady Miasta Arklow – Pat Kennedy z żoną. Zaraz potem kibice będą mogli wziąć udział we wspólnej rozgrzewce razem z zawodniczkami rugby.

Polsko-irlandzki mecz zaplanowany został na godz. 17.00. Zawodniczki zagrają w formacie rugby 15, co dla dziewczyn z rudzkiego klubu będzie nowością.

 

– Wyzwanie jest spore. Po raz pierwszy zagramy w piętnastoosobowym składzie i to od razu z zawodniczkami z Irlandii, gdzie rugby jest niezwykle popularne – zaznacza Wojciech Kołodziej, prezes K.S. Rugby Ruda Śląska. – Jeżeli chcemy polskie kobiece rugby podnieść na wyższy poziom, to musimy takie próby podejmować. Nie liczymy rzecz jasna na taryfę ulgową, bo w rugby, nawet w towarzyskim meczu, nie da się grać na pół gwizdka. Liczymy jednak na to, że Amazonki będą dla nas wymagającymi nauczycielkami, które mają dużo zrozumienia dla swoich uczniów – dodaje.

– Dla Diablic będzie to debiut w tej odmianie rugby – mówi trener Aleksander Oleszczuk. – W związku z tym musieliśmy treningi tak poprowadzić, aby zawodniczki mogły się oswoić z większą liczbą zawodniczek na placu gry – z ustawieniem na nowych pozycjach i założeniami taktycznymi gry w formacie rugby 15 – wyjaśnia.

Same Diablice są spokojne o najbliższą konfrontację, choć zdają sobie doskonale sprawę z doświadczenia swoich rywalek.

– Wiemy, że zawodniczki z Irlandii są z pewnością bardziej doświadczone w tej odmianie gry, bo po prostu grają w nią od początku – tłumaczy kapitan drużyny, Sylwia Łuksik. – My możemy im przeciwstawić szybkość, bo to podstawowa umiejętność w grze „w siódemki”. Myślę również, że nie ustępujemy im wiele w umiejętnościach indywidualnych. Jestem pewna, że czterokrotne medalistki Mistrzostw Polski w Rugby 7, jakimi są Diablice, tanio Amazonkom skóry nie sprzedadzą – dodaje.

 

Kobiece rugby w Irlandii to przede wszystkim rugby piętnastoosobowe. Reprezentacja tego kraju regularnie występuje w Pucharze Świata. W mistrzostwach Irlandii „piętnastek” kobiet gra się na poziomie prowincji i klubów. Każda z prowincji ma swoje rozgrywki ligowe. W prowincji Leinster, do której należy klub z Arklow, istnieją 4 ligi kobiece. Amazonki w sezonie 2011/11 rozpoczęły grę w Division 4 i zajęły 8. miejsce. Rok później zagrały w Division 3 zajmując 4. miejsce. W sezonie 2013/14 odniosły swój największy sukces, kiedy to wygrały Division 3 i awansowały do Division 2, w której grały przez dwa lata (odpowiednio 6. i 8. miejsce). W obecnym sezonie po spadku z Division 2 grają w Division 3, zajmując aktualnie 6. miejsce.

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że nasza damska drużyna jest częścią pierwszej oficjalnej 15-osobowej rywalizacji kobiet rugby w Polsce – mówi Dianne Hunt Byrne, prezes ARFC. – Promowanie rugby pań ma ogromne znaczenie dla Arklow Rugby Club. Wszystkie kobiety kochają grę i stały się zżytą grupą na przestrzeni lat. W drużynie od 2010 roku jest także Polka. Zespół jest bardzo podekscytowany podróżą i spodziewa się, że będzie to weekend, który na długo wszyscy zapamiętają – dodaje.

Impreza inaugurująca Polsko-Irlandzki Festiwal w Rudzie Śląskiej wpisuje się w obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Na drugi oraz trzeci etap rewitalizacji Burloch Areny miasto otrzymało pożyczkę z programu Jessica RPO Województwa Śląskiego. Znajdujące się na terenie obiektu sportowego boisko do rugby jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

Wszelkie informacje na temat Polsko-Irlandzkiego Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd