Jubileuszowa, dwudziesta edycja wydarzenia sportowego

 


  • Sopocki Hipodrom będzie gospodarzem Oficjalnych Międzynarodowych Zawodów w Skokach

  • Wydarzenie po raz trzeci rozgrywane będzie w najwyższej randze pięciu gwiazdek

  • Na parkurze mierzyć się będą najlepsi z najlepszych z całego świata

 

Sopocki Hipodrom ponownie będzie gospodarzem Oficjalnych Międzynarodowych Zawodów w Skokach. W czwartek, 8 czerwca, rozpocznie się CSIO5* Sopot 2017 – jubileuszowa, dwudziesta edycja CSIO w Sopocie. Zawody po raz trzeci rozgrywane będą w najwyższej randze pięciu gwiazdek. Oznacza to, że w czasie 4 dni zawodów, na parkurze mierzyć się będą najlepsi z najlepszych z całego świata.

Elita zawodników w skokach przez przeszkody zaprezentuje się widzom w 11 konkursach. Jak co roku sporych emocji dostarczy Puchar Narodów FEI Nations Cup TM o Nagrodę LOTTO, gdzie czteroosobowe zespoły będą rywalizować drużynowo pokonując tor przeszkód o wysokości 150 cm. Konkurs ten podzielony jest na dwa etapy.  W pierwszym liczy się czas i precyzja przejazdu. W najlepszej sytuacji będzie drużyna, w której wszyscy zawodnicy pokonają parkur bez strącenia przeszkód.  Do drugiego nawrotu przystąpi tylko osiem drużyn, które uzyskały najlepszy wynik i to właśnie one powalczą o tytuł najlepszej drużyny CSIO5* w Sopocie. Ukoronowaniem czterodniowych zmagań będzie niedzielny konkurs Grand Prix o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Komu uda się zwyciężyć odbierając nagrodę główną i punkty do rankingu FEI zweryfikują bezbłędne skoki na przeszkodach o wysokości 160 cm.

Ranga zawodów zobowiązuje. W puli nagród organizatorzy, dzięki wsparciu Miasta Sopot, Partnera Głównego – LOTTO i wielu wspaniałych sponsorów, przygotowali 1 620 tysięcy złotych. Tak premiowane konkursy powodują, że rywalizacja z pewnością będzie wyrównana i na najwyższym poziomie. Na masztach wokół sopockiego Hipodromu zobaczymy flagi Austrii, Belgii, Czech, Wielkiej Brytanii, Węgier, Irlandii,  Norwegii, Szwecji, Portugalii, Rosji, Holandii, Polski i USA. W zespole Stanów Zjednoczonych wystartuje Laura Kraut, aktualnie 17 w rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI). Ta utytułowana amazonka ma w dorobku złoty medal wywalczony podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W sopockim CSIO5* swoje uczestnictwo potwierdzili również najbardziej znani bracia - John i Michael Whitakerowie. Brytyjczycy to żywe legendy. Na swoim koncie posiadają imponującą kolekcję medali Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy oraz liczne zwycięstwa w najbardziej premiowanych zawodach hippicznych na świecie.

CSIO5* to nie tylko wielkie wygrane i sport przez duże „S”. To także liczne pokazy i atrakcje dla publiczności, które sprawią, że ten czerwcowy weekend na długo pozostanie w pamięci. W przerwach między rywalizacją sportową na konkursowej arenie pojawią się prawdziwi ułani, łuczniczka konna oraz Blanka Satora ze światowej klasy show, podczas którego publiczność obejrzy pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy oraz pozna najmniejszego kucyka w Polsce o wdzięcznym imieniu „Ciuciu”. Uzupełnieniem atrakcji będzie różnorodna strefa gastronomiczna i wielu wystawców z branży jeździeckiej, dzięki czemu każdy z odwiedzających Hipodrom znajdzie coś dla siebie. Najmłodszych zaś organizatorzy zaproszą do bezpłatnej strefy zabaw.

To jeszcze nie wszystko… Celebrując to wspaniałe święto sportu organizatorzy postanowili wzorem roku ubiegłego zaprosić na sopocki Hipodrom złotych polskich medalistów igrzysk olimpijskich, dla których będzie to możliwość spotkania z fanami, rozdania autografów i obejrzenia wspólnie zmagań jeździeckich podczas CSIO5*. Swoją obecność potwierdzili już Paweł Nastula, Michał Jeleński, Jerzy Rybicki, Dariusz Goździak, Edward Skorek, Wojciech Fortuna, Lech Koziejowski, Andrzej Wroński, Leszek Blanik, Adam Korol, Ryszard Wolny, a niewykluczone, że dołączą do nich kolejne gwiazdy.

Dla osób, którym nie uda się dotrzeć na sopocki hipodrom, przewidziano internetowy przekaz livestream. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd