Za nami kwalifikacje do piątkowego konkursu

   • Odpoczynek czołowych zawodników
  • Zbyt słaby skok Ziobry
  • Świetna dyspozycja Żyły i Kubackiego 

Na mamuciej skoczni w Planicy pojawiło się dziś trzech Polaków: Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Jan Ziobro. Kamil Stoch i Maciej Kot, którzy udział w zawodach mają zagwarantowany, odpuścili sobie kwalifikacje. Podobnie zresztą jak inni czołowi skoczkowie: Stefan Kraft, Andreas Wellinger, Michael Hayboeck i Noriaki Kasai.

Rekordzistą skoczni jest Peter Prevc, który dwa lata temu osiągnął odległość 248,5 metra. Inny Słoweniec, Tilen Bertol, w ubiegłym roku skoczył 252 metry, ale nie ustał lądowania i rekord nie został zaliczony. Wynik Bertola z dzisiejszych kwalifikacji to 211,5 metra, czyli wystarczająco, by wziąć udział w konkursie.

Najsłabiej z Polaków skoczył Jan Ziobro. Równo 200 metrów okazało się być zbyt małą odległością, by zakwalifikować się do zawodów. Za to 215 metrów Dawida Kubackiego zapewniło mu szesnastą pozycję i dobry nastrój przed jutrzejszą rywalizacją.

Fantastycznie spisał się Piotr Żyła, który skoczył 226 metrów. Dało mu to trzecie miejsce w kwalifikacjach – za dwoma Norwegami: Robertem Johanssonem (233 metry) i Johannem Andre Forfangiem (241,5 metra). Ten drugi został jednak zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon, nie zobaczy go więc w konkursie. Tym samym Żyła ostatecznie zajął w kwalifikacjach pozycję drugą.

Program skoków narciarskich w Planicy:


  • w piątek o 15:00 pierwszy konkurs indywidualny,

  • w sobotę o 10:00 konkurs drużynowy,

  • w niedzielę o 10:00 drugi konkurs indywidualny.