Akcja promuje aktywne podróże do szkoły

   • Rybnik włącza się w ogólnopolską kampanię „Rowerowy maj”
  • Ma ona na celu popularyzację drogi do szkoły na rowerach, hulajnogach lub rolkach
  • W kampanii w całej Polsce bierze udział 397 szkół i przedszkoli 

Rybnik włącza się w ogólnopolską kampanię „Rowerowy maj”. Akcja promuje aktywne podróże do szkoły – na rowerach, hulajnogach lub rolkach.

W kampanii Rowerowy Maj w całej Polsce bierze udział 397 szkół i przedszkoli oraz 153 tysiące potencjalnych uczestników. Rybnik jest jedynym miastem w województwie śląskim, które tak bardzo zaangażowało się w kampanię – do akcji przyłączyło się aż 21 szkół.

– Akcja rowerowy maj to świetna okazja do tego, by pokazać wartości płynące ze zdrowego stylu życia, którego ruch jest podstawą. To także szansa na promowanie aktywności i samodzielności wśród starszych dzieci. Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu chcemy przede wszystkim poprzez zabawę kształtować dobre nawyki. Dojazd do szkoły w ramach dzielnic to trasy dwu-, trzykilometrowe – aktywne podróże do szkoły na rowerze czy rolkach są więc możliwe. Aby były bezpieczne, przygotowano specjalne informatory dla rodziców, które pozwolą na zaplanowanie tras – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

W ramach przedsięwzięcia, któremu w Rybniku patronuje śląskie hasło „Do szkoły ciś na kole”, w dniach od 4 do 31 maja uczęszczające do rybnickich szkół dzieci z klas 4–6 będą między sobą rywalizować w zakresie ilości dojazdów do szkół na rowerach, hulajnogach lub rolkach. Za każdy przyjazd do szkoły uczniowie otrzymają naklejki, które będą wklejać do  specjalnego dzienniczka. Ci, którzy uzbierają najwięcej naklejek oraz najbardziej aktywne klasy i szkoły w czerwcu otrzymają nagrody. Warto zaznaczyć, że ilość zdobywanych naklejek będzie przeliczana przez liczbę uczniów – wygra szkoła, która zaliczy w maju najwięcej aktywnych przejazdów proporcjonalnie do swojej wielkości.

– Kampania „Rowerowy maj” została zainaugurowana 4 lata temu przez Gdańsk. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku dołącza Rybnik. W przedsięwzięciu udział wezmą prawie wszystkie szkoły podstawowe – co przekłada się na 3169 potencjalnych uczestników. Doświadczenia innych miast pokazują, że z roku na rok przybywa chętnych do tego, by drogę do szkoły przebywać na rowerze. Jestem przekonany, że w Rybniku będzie podobnie – zauważa Jan Fiałkowski, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Rybnika.

 

Aktywna podróż do szkoły to dla dzieci alternatywa dla oglądania świata zza szyby samochodu.

– O tym, która szkoła przystępuje do wyzwania, a która nie, decydowali wspólnie rodzice i dyrektorzy danej placówki. Robimy pierwszy raz akcję w pewnym sensie na przekór społeczeństwu. Wielu rodziców chciałoby dowozić dzieci do samej klasy. My chcemy rodziców zmobilizować do podejścia odwrotnego, do tego, by zachęcić dzieci do ruchu, by pozwolić im na samodzielność albo uczestniczyć w akcji razem z nimi – zaznacza Tadeusz Bonk z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika, koordynator szkolny akcji Rowerowy maj.

Wychodząc naprzeciw aktywnym podróżom do szkoły Miasto stawia wiaty rowerowe przy 31 rybnickich placówkach oświatowych. Dzięki temu chętni do jazdy na dwóch kółkach uczniowie będą mogli bezpiecznie zostawić swój pojazd na czas lekcji nie tylko w ramach akcji „Rowerowy maj”, ale i później. Co więcej, kampania pokaże, w których szkołach potrzebne są dodatkowe inwestycje w infrastrukturę rowerową.

– Mam nadzieję, że ciągły rozwój niezbędnej infrastruktury w połączeniu z niekwestionowanymi zaletami aktywności fizycznej sprawią, że chętnych do korzystania z komunikacji rowerowej będzie przybywać. Akcja „Rowerowy Maj” pokaże jak wiele korzyści może wiązać się z wyborem roweru jako środka transportu – dodaje prezydent Rybnika.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd