Samorząd zyskał kolejną atrakcję turystyczną

   • Strażnica w Przewodziszowicach ma trzy nowe drogi wspinaczkowe
  • Zostały one wytyczone specjalne z myślą o najmłodszych wspinaczach
  • Wszystkie drogi prezentują stopień trudności około III w skali Kurtyki 

Gmina Żarki zyskała kolejną atrakcję turystyczną. Strażnica w Przewodziszowicach ma trzy nowe drogi wspinaczkowe wytyczone specjalne z myślą o najmłodszych wspinaczach. Zdobywcy Strażnicy, Szczelina Kornicza oraz Rozbójnik to nazwy dla dróg, które idealnie nadają się do wspinania rodziców wraz z dziećmi.

– Drogi wytyczono na południowej części ściany, zostały poprowadzone tak, aby umożliwić wspinaczkę rekreacyjną dla osób rozpoczynających przygodę ze wspinaniem w tym dzieci i młodzież – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Uznaliśmy, że najwyższa pora, aby przygotować bezpieczną skałę do wspinania dla dzieci i młodzieży. Można uznać, iż jest to skała do rodzinnej wspinaczki, polecana dla mamy i dziecka oraz taty i dziecka. Na drogach zamontowano stałe stanowiska zjazdowe, a także zaopatrzono w ringi w wyznaczonych miejscach.

Skała w Przewodziszowicach jest jedną z piękniejszych i trudno dostępnych skał na Jurze w Gminie Żarki. Stąd lokalizacja średniowiecznej strażnicy wydaje się naturalnym wyborem. Jest to skała stosunkowo nieodkryta, pomimo swoich walorów wspinaczkowych. Północna ściana, obfituje w trudne sportowe, przewieszone drogi wspinaczkowe. Na południowej zaś części ściany, zostały poprowadzone nowe drogi umożliwiające wspinaczkę rekreacyjną dla tych osób, które zaczynają się wspinać. Atutem jest fakt, iż poradzą sobie tutaj nawet dzieci.

Wszystkie drogi na południowej części skały prezentują stopień trudności około III w skali Kurtyki.

 

Droga niebieska, nazwana „Zdobywcy Strażnicy”, to droga zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie ruin średniowiecznej strażnicy. Jej wysokość to 13 m. Poprowadzona jest częściowo w zacięciu i została wyposażona w stanowisko zjazdowe.

Nazwa drogi zielonej – „Szczelina Kornicza” – inspirowana legendą o skarbie dawnego właściciela strażnicy. Jej wysokość sięga 12m. Poprowadzona została częściowo w trawersie nad szczeliną, wyposażona w komplet ringów asekuracyjnych oraz stanowisko zjazdowe. Dwa dodatkowe ringi nad naturalną półka umożliwiają założenie rekreacyjnego zjazdu oraz tyrolki.

Droga czerwona, zwana „Rozbójnik”, stanowi najwyższą i najtrudniejszą z udostępnionych tras. Ma 15 m, jest bardzo eksponowana i przestrzenna – prowadzi na szczyt wyniosłej turni skalnej. Wyposażenie obejmuje w komplet ringów asekuracyjnych i stanowisko zjazdowe.

– Stawiamy na turystykę rodzinną, rowerową. W tym sezonie przygotowaliśmy rodzinną skałę do wspinaczki. Mam nadzieję, że pomysł spodoba się turystom. Brakowało nam takiego punktu wspinaczkowego. Teraz jest dzięki wsparciu z budżetu Gminy Żarki – mówi burmistrz Klemens Podlejski. – Planujemy tu warsztaty wspinaczkowe dla rodzin z dziećmi oraz możliwość wykorzystywania skały przez grupy wycieczkowe, szkolne.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd