Prowadzona jest w ramach kampanii „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower”

   • W Jaworznie odbędzie się akcja znakowania rowerów
  • Odbędzie się w trakcie XX Jaworznickich Targów „Twój Dom, Twoje Otoczenie”
  • Do znakowania używany jest specjalny przyrząd zwany engrawerem 

Prowadzona w Jaworznie od 2015 r. kampania pn. „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower” co roku spotyka się z bardzo pozytywnym przyjęciem mieszkańców miasta. Dlatego i w tym roku po raz kolejny jaworznianie będą mieli okazję oznakowania swoich jednośladów.

W związku z dużą popularnością programu akcja odbędzie się w trakcie XX Jaworznickich Targów „Twój Dom, Twoje Otoczenie” odbywających się w hali MCKiS przy ulicy Grunwaldzkiej 80. Znakowanie odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia 2017 r. w godzinach 11.00–15.00 oraz w niedzielę, 2 kwietnia 2017 r. w godzinach 11.00–15.00. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz dowód zakupu lub kartę gwarancyjną roweru, który ma być oznakowany.

Do znakowania jednośladów stosuje się specjalny przyrząd zwany engrawerem, którym nanosi się na rower niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. Engrawer powoduje bowiem zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

 

Oprócz samego nadania „numeru rejestracyjnego”, każdy oznakowany rower zostanie dodatkowo opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod zostanie także wprowadzony do policyjnej bazy danych. Ponadto każdy właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do akcji – plastikową kartę formatu dowodu osobistego.

Akcja skierowana jest do osób dorosłych, jednak dopuszcza się także oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego – w tym przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania i był wyposażony w odpowiednie urządzenia:  • z przodu – w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu – w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.Źródło: Informacja przesłana przez samorząd