Były sztangista odbierze złoty medal z Pekinu

   • Kołecki 4 lata temu zakończył karierę sztangisty
  • Kazachski mistrz olimpijski został zdyskwalifikowany za doping
  • Medal dostanie też Marcin Dołęga 

Zawodnik urodzony w 1981 roku dwukrotnie reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich: w Sydney i w Pekinie. Cztery lata temu zakończył karierę ciężarowca, a w tym roku pojawić ma się po raz pierwszy na ringu MMA. Właśnie teraz zdobył jednak olimpijskie złoto.

– Szymon Kołecki otrzyma złoty medal igrzysk w Pekinie w kategorii 94 kg – ogłosili przedstawiciele Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. – Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów oficjalnie zweryfikowała wyniki.

Dzisiejsza wiadomość nie jest niespodzianką, ponieważ już kilka miesięcy temu pojawiła się informacja o tym, że ówczesny zwycięzca, Ilia Iljin z Kazachstanu, był w Pekinie na dopingu. Szymon Kołecki czekał więc aż oficjalnie zostanie mistrzem i właśnie się doczekał. Jego srebrny medal powędruje natomiast do Arsena Kasabijewa – Gruzina, który od siedmiu lat reprezentuje już Polskę.

Brązowy medal w kategorii 105 kg otrzyma natomiast Marcin Dołęga. W Pekinie był czwarty, ale przypadnie mu brąz odebrany Dimitrijowi Łapikowowi, któremu również udowodniono stosowanie dopingu.