Był brązowym medalistą olimpijskim w piłce ręcznej

Andrzej Szymczak w latach 1967–1984 rozegrał w biało-czerwonych barwach 229 spotkań. Dwukrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich – najpierw w roku 1974w Monachium, a cztery lata później w Montrealu, gdzie zdobył brązowy medal. W roku 1980 na mistrzostwach świata w RFN także zajął – wraz z polską drużyną – trzecie miejsce.

– Był najbardziej charyzmatyczną postacią każdego zespołu, jednym z kluczowych autorów największych sukcesów reprezentacji Polski oraz wspaniałym przyjacielem – wspomina Zygfryd Kuchta, który jako obrońca zdobywał olimpijski medal grając z Szymczakiem.

Szymczak był członkiem Stowarzyszenia Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej, wybrano go też do drużyny dziewięćdziesięciolecia polskiej piłki ręcznej. Jeśli chodzi natomiast o klubowe występy, Andrzej Szymczak grał między innymi w Sokole Konstantynów Łódzki, Śląsku Wrocław, Anilanie Łódź oraz austriackim ASKO SBL Linz. Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem łódzkiej Anilany, ale zrezygnował z powodu problemów zdrowotnych.

Wybitny bramkarz zmarł na dwa dni przed swoimi 68. urodzinami.