Zagrożenia dla zdrowia związane z e-papierosami są nadal badane, ale jedno niebezpieczeństwo wydaje się jasne: czasami wybuchają. Jak podaje raport w przypadku nastoletniego chłopca – został on poważnie ranny, gdy e-papieros eksplodował w jego ustach, łamiąc mu szczękę.

Z raportu opublikowanego 19 czerwca w The New England Journal of Medicine wynika, że 17-latek trafił na izbę przyjęć 2 godziny po wybuchu. Chirurg urazowy pediatrii na Uniwersytecie Utah i w Szpitalu Dziecięcym w Salt Lake City dr Katie Russell, która leczyła pacjenta, opisuje, iż miał on rozległe rany w jamie ustnej, kilka brakujących zębów i złamaną dolną szczękę.

Lekarze musieli usunąć kilka zębów z ust chłopca, ponieważ ich korzenie zostały zniszczone. Chłopiec potrzebował również płytki dentystycznej pod dolnymi dziąsłami, aby ustabilizować kość szczęki. Mimo interwencji specjalistycznej, usta 17-latka nie zamykały się właściwie, więc lekarze zamknęli szczękę na sześć tygodni, żeby dać organizmowi chłopca czas na wyleczenie.

infoplanet technologia i medycyna e-papieros i wybuch elektroniczny

Choć od incydentu minął ponad rok, w tym czasie na jaw wyszło więcej przypadków wybuchów e-papierosów, dlatego dr Russell i jej koledzy chcieli opublikować tę sprawę. Jak twierdzą, byli zaskoczeni rozmiarem urazu, który wywołał wybuch elektronicznego papierosa.

– Przed przyjęciem tego pacjenta, nie miałam pojęcia, że e-papieros może wywołać takie zniszczenia. Potrzeba wiele siły, aby złamać szczękę – przekonuje lekarka.

Eksplozje e-papierosów wydają się rzadkie, ale według agencji Food and Drug Administration (FDA) – są bardzo niebezpieczne. W lutym 24-letni mężczyzna w Teksasie zmarł po tym, jak e-papieros eksplodował na jego twarzy i uszkodził tętnicę w jego szyi. Dokładna przyczyna tych eksplozji nie jest jasna. W przypadku chłopca urządzenie było w dobrym stanie i nie wykazało żadnych problemów przed wybuchem.

infoplanet technologia i medycyna e-papieros i wybuch raport

Niektóre dowody sugerują, że do wybuchów mogą prowadzić problemy z bateriami urządzeń. Aby zapobiec tym eksplozjom, FDA zaleca użytkownikom unikanie ładowania e-papierosów w nocy, niepozostawianie urządzenia bez nadzoru podczas ładowania i chronienie przed ekstremalnie wysokimi lub niskimi temperaturami, na przykład w bezpośrednim świetle słonecznym lub w zimnym lub gorącym samochodzie.

Nastolatek wciąż ma brakujące zęby, ponieważ nie był w stanie uzyskać zamienników z powodów ubezpieczeniowych, ale ma nadzieję zdobyć nowe zęby tego lata. Russell ma jednak nadzieję, że jego przypadek pomoże edukować służby zdrowia i społeczeństwo w zakresie zagrożeń związanych z e-papierosami. Tak stało się w przypadku 17-latka, który po wypadku całkowicie rzucił palenie.

Źródło: Live Science