W Szpitalu Mazovia w Warszawie lekarze urolodzy przeprowadzili pierwszą w Polsce operację endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta z rakiem pęcherza moczowego z wykorzystaniem robota da Vinci.

Zabieg wykonany za pomocą robota Da Vinci to pierwszy tego typu zabieg w Polsce wykonany ze względu na raka pęcherza bez otwierania powłok brzusznych. Choć podobne operacje mały miejsce już wcześniej, zwykle urolodzy otwierali w tym celu jamę brzuszną pacjenta, a cała operacja była wykonywana przez nich osobiście. Pierwsze operacje z użyciem robota Da Vinci u pacjentów ze schorzeniami urologicznymi Szpital Mazovia przeprowadził w 2017 roku.

infoplanet technologia i medycyna operacja endoskopowa robota da Vinci

– Najtrudniejszym elementem operacji było uformowanie zamiennego odprowadzenia moczu wewnątrz ciała z 7 cm jelita cienkiego pacjenta. Wykonana z niego wstawka jelitowa będzie służyła za odprowadzenie moczu – poinformowała rzeczniczka Szpitala Mazovia w Warszawie Izabela Leśkiewicz.

Operacja miała miejsce w niedzielę, 21 lipca, pod okiem zespołu lekarzy kierowanych przez dr n. med. Tomasza Szopińskiego. Zabieg trwał 7 godzin, po których upływie ogłoszono sukces. W efekcie już 12 godzin po zabiegu pacjent potrafił samodzielnie się poruszać. Jak informuje szpital, w ciągu tygodnia ma nastąpić wypis do domu.

infoplanet technologia i medycyna operacja endoskopowa robota

Wykorzystanie robota da Vinci do endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu wewnątrz jamy brzusznej to przełom w leczeniu raka pęcherza. Dzięki mniej inwazyjnemu zabiegowi pacjenci po zabiegu o wiele szybciej wracają do sprawności, przez co krócej przebywają w szpitalu czy na zwolnieniu lekarskim.

W Europie zabiegi endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta z rakiem pęcherza moczowego z wykorzystaniem robota wykonuje się wyłącznie w kilku ośrodkach, w tym w Szwecji. Zabiegi robotyczne nie są refundowane przez NFZ, dlatego są w pełni odpłatne, co również wpływa na ich dostępność.