Artas System został stworzony przez amerykańskich inżynierów z Restoration Robotics w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. To pierwszy na świecie robot, który pobiera z głowy pacjenta tysiące włosów i przygotowuje miejsce do ich wszczepienia. Łączy w sobie więc oszczędność wielu godzin ludzkiej pracy i precyzję dla człowieka nieosiągalną. Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej Artas System pracuje w klinice w Katowicach.

– ARTAS jest niezwykle samodzielny, chociaż pracuje pod czujnym okiem lekarzy. Jego praca polega na przeczesaniu głowy milimetr po milimetrze i pobraniu pojedynczych, najlepszych zespołów mieszkowych, które nadają się do transplantacji. Następnie robot wykonuje kilkaset mikroskopijnych nakłuć na łysinie. W tak przygotowaną skórę specjaliści nadzorujący robota wszczepiają włos po włosie – zapewnia dr Grzegorz Turowski, chirurg z Dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.

Urządzenie będzie służyć w zabiegach rekonstrukcji owłosienia u osób z oparzeniami i bliznami na głowie, po przeszczepach skóry czy łysiejących.

– Podczas zabiegu to robot, a nie oko lekarza ocenia na bieżąco parametry mieszków włosowych, pobierając tylko najlepsze włosy nadające się do przeszczepu. Co więcej, urządzenie robi to w tak precyzyjny i delikatny sposób, że nie uszkadza pobieranych włosów i nie niszczy ich. To problem, który często występuje przy tradycyjnych, manualnych zabiegach – tłumaczy dr Turowski.

Wysoka jakość pracy robota skraca okres rekonwalescencji po zabiegu do 2–3. Odrost włosów ma być zaś widoczny po około 6 miesiącach.

kup artykuly platne