Architekt

Zawód oparty jest na wyliczeniach, a w zasadzie już dzisiaj wiele elementów fachu architektonicznego przejęły programy komputerowe. Nie jest to jeszcze proces w pełni zautomatyzowany i nie pozwala na całkowite wyeliminowanie człowieka, ale przecież opiera się na wykorzystaniu danych w procesie projektowania, jeśli zatem znamy je i potrafimy wprowadzić, do wyeliminowania człowieka droga jest prosta.

Ubezpieczyciel

Praca na systemach komputerowych w firmach ubezpieczeniowych już dzisiaj jest standardem, ale wciąż mamy do czynienia z tradycyjnymi systemami sprzedaży. Wkrótce i te znikną. Najbardziej innowacyjne firmy na świecie już wprowadziły systemy, przy pomocy których klient sam w kilka minut może dokonać zakupu ubezpieczenia i wydrukować polisę, ale żeby tego było mało – może również sam zlikwidować szkodę. W takim razie, czy długo trzeba będzie czekać na pełny proces automatyzacji obsługi w ubezpieczeniach? Wygląda na to, ze on już się rozpoczął.

Prawnik

Tomy akt prawnych i werdykty sądów również da się opanować bez pracy człowieka. Niższe instancje w kancelariach już niedługo mogłyby zostać zastąpione przez AI. Tak naprawdę decyzja sądu jest wypadkową przeanalizowanych w sprawie dowodów i zależności. Jeżeli później rozważymy je wszystkie w odpowiedni sposób, zapadnie wyrok, który ma największą dozę prawdopodobieństwa. Jest to tym bardziej słuszne, że pozwala wystrzec się nieuniknionego obecnie wpływu czynnika ludzkiego na zapadające orzeczenie.

Opracowany na dzisiaj model systemu przewiduje wyroki Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 70% skutecznością. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy to wystarczająco, należy się zastanowić nad stanem obecnym.

Finansiści

Banki od dłuższego czasu zaopatrują się w coraz bardziej skomplikowane systemy finansowe, które już dzisiaj zastąpiły wielu pracowników. Bankomaty, systemy rozliczeniowe i wpłatomaty spowodowały, że nie ma potrzeby, aby ludzie pracowali przy niektórych czynnościach. Proces ten będzie jeszcze bardziej nasilony w najbliższym czasie. Tak naprawdę, aby liczyć algorytmy i rekomendować inwestycje, łatwiej przygotować maszynę niż człowieka.