Wykrywacze oszustw

Jeśli zdarzyło Ci się otrzymać pytanie od banku, czy dokonujesz właśnie płatności na rzecz danego klienta, wiesz o czym mówimy. Systemy bankowe są ustawione w taki sposób, aby wyrywkowo kontrolować transakcje i wyłapywać te, które odbiegają od zadanego algorytmu.

Trwają próby, aby pójść dalej – aby to system uczył się, co jest właściwe, a co nie, i sam wychwytywał próby oszustw.

Serwisy wiadomości

Może będziesz zdziwiony, ale największe agencje informacyjne na świecie przygotowują wiadomości codzienne z pomocą AI. Nie ma żadnego kłopotu, aby komputer znalazł właściwy temat, wyszukał informacje i obudował to prostymi zdaniami. Platforma WordSmith przygotowuje personalizowane artykuły z otrzymywanych informacji.

Oczywiście przygotowanie wiadomości nie dzieje się w chwili obecnej całkiem automatycznie, są jeszcze potrzebne wskazówki od autora, niemniej jest to powszechnie wykorzystywana technologia.

Nadzór

Osoba monitorująca ruch kamer w systemie zabezpieczającym nie jest dobrym rozwiązaniem. Człowiek szybko się męczy, a szczegóły umykają mu, dlatego zastosowanie sztucznej inteligencji do nadzoru ma wiele dobrych stron. Kamera ma odpowiednio wprowadzone algorytmy zabezpieczeń reagujących na sytuacje, które powinny budzić niepokój. Gdy pojawi się jakiś sygnał budzący obawy – alarmuje pracowników ochrony. Ilość bodźców, które może rozpoznać komputer jest ograniczona do pewniej liczby odblasków czy kolorów. Mogą one chociażby wskazać intruza, który pojawił się w okolicach szkoły. Tego typu systemy nie są tak zaawansowane, aby móc np. rozpoznać złodzieja, który wszedł do sklepu, ale wygląda na to, że już wkrótce będzie to możliwe.  

Serwisy rekomendujące muzykę i filmy

Na dość prostej zasadzie działają aplikacje typu Netflix, Pandora czy Spotify. Po prostu przygotowując rekomendację, kierują się Twoimi wcześniejszymi wyborami. Jeżeli słuchałeś piosenek, w których króluje gitara klasyczna, prawdopodobnie inne kompozycje z użyciem tego instrumentu również będą Ci się podobały. Na takiej prostej zasadzie działają serwisy, które mogą rekomendować Twoje ulubione utwory. Dopóki nie będziemy oczekiwali bardzo skomplikowanych działań, spełniają swoją rolę bardzo dobrze.

Inteligentne urządzenia domowe

Wiele urządzeń stosowanych dzisiaj w domach można nazwać „inteligentnymi”. Pomagają one zaoszczędzić energię lub zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, np. wyłączając się w odpowiednim czasie i zapobiegając przegrzaniu. Ale są jeszcze bardziej zaawansowane systemy, które pozwalają sterować większością urządzeń w domu podczas Twojej nieobecności. Włączenie kuchni, nalanie wody do wanny, ustawienie wyższej temperatury na grzejnikach dla Twojego większego komfortu na czas, gdy wrócisz z pracy – to tylko niektóre elementy inteligentnych systemów zarządzania domem.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak często używamy sztucznej inteligencji w naszym życiu – w domu, samochodzie, na ulicy, w banku czy na zakupach. Systemy AI już wprowadziły w codzienne funkcjonowanie człowieka ogromne zmiany, nawet jeśli nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Czytaj dalej