Definicji na określenie dronów jest kilka. Najczęściej określa się je jako zdalnie sterowane, bezzałogowe statki powietrzne (ang. unmanned aerial vehicle – UAV) lub bezzałogowy system powietrzny (ang. unmanned aerial system – UAS). Choć powszechnie uważa się, że drony to wyłącznie statki powietrzne, nazwa ta może również odnosić się do obiektów poruszających się w innych środowiskach – na przykład w wodzie.

 

Rzut okiem w przeszłość

Mimo iż dopiero teraz technologia urządzeń bezzałogowych staje się powszechna, historia wykorzystania dronów jest długa i sięga początków lotnictwa.

Koncepcja sterowanych radiowo samolotów zrodziła się już w 1916 roku w Wielkiej Brytanii. Choć z powodu przeszkód technicznych nie stworzono odpowiedniej maszyny, był to milowy krok w rozwoju lotnictwa, który pokazał, że można sterować samolotem radiowo.

Zakończenie I wojny światowej zahamowało rozwój lotnictwa bezzałogowego, ale już w 1936 roku rozpoczęły się dalsze prace, a zespół konstruktorów, który udoskonalał istniejące maszyny po raz pierwszy nazwał je dronami. Kolejny światowy konflikt w latach 1939–1945 spowodował jednak, że zapotrzebowanie na bezzałogowe samoloty gwałtownie wzrosło.

Cichy początek głośnej kariery

Z początkami lotnictwa bezzałogowego wiąże się ponadto ciekawa historia jednej z największych na świecie gwiazd Hollywood – Normy Jeane Mortenson, czyli Marilyn Monroe. Niewiele osób zna historię początków kariery Marylin Monroe, która rozpoczynała właśnie od pracy w fabryce dronów. Zdjęcie poniżej przedstawia Marylin Monroe ze śmigłem Radioplane OQ-2 w ręku.

Masowa produkcja urządzenia promowanego przez przyszłą legendę światowego kina ruszyła w 1940 roku. Do końca wojny powstało aż 15 tys. egzemplarzy Radioplane’a.

Tam, gdzie człowiek nie sięga

Historia dronów jest ściśle związana z wojennymi losami świata. W chwili obecnej maszyny te mają jednak bardzo często zastosowanie cywilne – zwłaszcza w logistyce czy kartografii. Drony wykorzystywane są zwykle tam, gdzie z jakichś powodów człowiek ma trudności w dotarciu – monitorują obszary podbiegunowe, wykonują pomiary warstwy ozonowej, badają zanieczyszczenia atmosfery czy też mierzą grubość pokrywy lodowej.

Obecnie pracuje się nad zupełnym upowszechnieniem zastosowania dronów. Firma Amazon zapowiedziała, że wkrótce urządzenia te będą dostarczały przesyłki. Technologia bezzałogowego sterowania maszynami upowszechniła się na tyle, że nawet Dominos Pizza przygotowuje swoich klientów na to, iż już niedługo swoje produkty będzie wysyłać właśnie za pomocą dronów. Wykorzystanie dronów planuje też firma Google. Spółka zakupiła producenta dronów Solar 60 i zamierza umieścić drony wraz z zamontowanymi na nich panelami słonecznymi na wysokości ok. 20 km n.p.m. W ciągu 5 lat będą one dostarczały internet w najbiedniejsze oraz najmniej dostępne rejony na świecie.

Drony w służbie ludzkiemu życiu

System monitorowania własnych działań przez drony mocno rozwijają najróżniejsze branże. Korzysta z nich już ratownictwo medyczne i górskie w akcjach ratunkowych prowadzonych w szczególnie trudno dostępnych i niebezpiecznych miejscach. Również nowoczesna kartografia jest oparta na zdjęciach i pomiarach wykonywanych przez bezzałogowe maszyny. Także telewizja i marketing zostały zrewolucjonizowane dzięki użyciu dronów. Otwierają one nowe możliwości kręcenia filmów, z których chętnie korzystają choćby filmowcy lub znawcy wizerunku i reklamy.

Zastosowań maszyn bezzałogowych jest mnóstwo. Ciągle również pojawiają się nowe, a z pewnością nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa w kwestii ich wykorzystania. Znaczny spadek kosztów produkcji powoduje, że technologia ta jest coraz bardziej dostępna. Nikogo nie dziwią więc drony możliwe do kupienia w sklepie czy latające w parku nad naszymi głowami.

Pytanie i wątpliwości

Mimo zdecydowanie pozytywnych aspektów związanych z wykorzystaniem dronów, ich upowszechnienie rodzi jednocześnie wiele pytań. W jaki sposób powinno się dostosować kwestie prawne, aby zapewnić społeczeństwu bezpieczeństwo i prywatność? Czy będzie konieczne wprowadzenie zezwoleń na loty dronami? Jak przygotować i utrzymać związaną z nimi infrastrukturę?

W chwili obecnej, Polska, podobnie jak Stany Zjednoczone, ma w tym zakresie bardzo liberalne prawo. Loty cywilnych dornów, których masa nie jest większa niż 25 kg, są ogólnie dopuszczone w przestrzeni powietrznej. Co więcej, użytkownik nie jest zobowiązany do rejestrowania urządzenia, nie musi również ubezpieczać się od odpowiedzialności cywilnej ani też posiadać jakiegokolwiek certyfikatu. Wiele incydentów z udziałem bezzałogowych statków powietrznych spowodowało jednak, że coraz częściej konieczne jest pociąganie do odpowiedzialności z tytułu wypadków z ich udziałem. Kto odpowiada, jeżeli dron wyrządzi szkodę?

W najbliższych latach należy odpowiedzieć sobie na to i wiele innych pytań, związanych z wykorzystaniem dronów. Wątpliwości te na pewno jednak nie spowodują zatrzymania lub spowolnienia rozwoju tej technologii, która mimo iż już wykonuje wiele zadań, wciąż jeszcze ma wiele potencjalnych wyzwań, aby zapewnić ludziom większe bezpieczeństwo.

Poznaj kolejny wynalazek