Energia to rozległy temat, który dotyka wielu aspektów naszego życia. Poniżej fakty, o których trudno usłyszeć na co dzień. Przeczytaj, być może poznasz informacje, które zawsze chciałeś znać, choć nigdy nie przyszło ci do głowy, by o nie zapytać.

Fakt 1

Tylko 10% energii w żarówce jest używane do tworzenia światła. Dziewięćdziesiąt procent energii żarówki wytwarza ciepło. Z drugiej strony, kompaktowe żarówki fluorescencyjne (CFL) zużywają około 80% mniej energii niż zwykłe żarówki i są 12 razy bardziej żywotne.

 

Fakt 2

Chłodziarki w Stanach Zjednoczonych zużywają rocznie taką samą ilość energii, jaka jest wytwarzana przez 25 dużych elektrowni.

Fakt 3

Ilość energii, jaką wykorzystują Amerykanie, podwaja się co 20 lat.

Fakt 4

Około 5000 lat temu ilość energii zużywanej do przeżycia przez ludzkość wynosiła około 12 000 kilokalorii na osobę dziennie. W 1400 r. każda osoba wykorzystywała około dwukrotnie większą ilość energii (26 000 kilokalorii). Po rewolucji przemysłowej w 1875 r. popyt wzrósł niemal trzykrotnie – średnio do 77 000 kilokalorii na osobę. W 1975 r. ponownie wzrosło zapotrzebowanie do 230 000 kilokalorii na osobę.

Fakt 5

Największe zaciemnienie na świecie miało miejsce 14 sierpnia 2004 r., kiedy w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych i całej prowincji Ontario w Kanadzie nastąpiła przerwa w zasilaniu.

 

Fakt 6

Od 2008 do 2030 r. spodziewane jest zwiększenie zużycia energii na świecie o ponad 55%.

Fakt 7

Google konsumuje około 0,013% światowego zużycia energii. Oznacza to, że do ciągłego zasilania zużywa energię równą zużywanej przez 200 000 domów.

Fakt 8

Według Google, energia potrzebna do przeprowadzenia 100 wyszukiwań w witrynie jest równoznaczna ze spalaniem żarówki o mocy 60W w ciągu 28 minut. Google używa około 0.0003 kWh energii, aby odpowiedzieć na zapytanie, co przekłada się na około 0,2 g uwolnionego dwutlenku węgla.

Fakt 9

Stany Zjednoczone produkują połowę energii elektrycznej z węgla. Chiny wykorzystują węgiel do wytwarzania więcej niż trzech czwartych energii elektrycznej. Australia, Polska i Afryka Południowa korzystają z paliwa kopalnego w jeszcze większym stopniu. Ogólnie, węgiel stanowi 2/5 źródeł wytwarzania energii elektrycznej na świecie.

Fakt 10

Dziesięć krajów na świecie produkuje 2/3 światowej ropy naftowej i utrzymuje ten sam procent rezerw. Taka sama sytuacja dotyczy gazu ziemnego.

 

Fakt 11

Stany Zjednoczone produkują w elektrowniach jądrowych więcej energii elektrycznej niż jakikolwiek inny kraj, co stanowi prawie 1/3 światowej produkcji. Drugim co do wielkości producentem jest Francja, która wytwarza ponad 3/4 swojej energii elektrycznej w reaktorach jądrowych.

Fakt 12

Urządzenia napędzane elektrycznie są największym źródłem gazów cieplarnianych w Ameryce. Z tego względu przyszłością są energia zielona, zrównoważony rozwój i energia odnawialna.

Fakt 13

W 2007 r. za pomocą wiatru wyprodukowano 1,3% energii elektrycznej na świecie. Największa farma wiatrowa to ośrodek Horse Hollow niedaleko Abilene w Teksasie. Zajmuje powierzchnię 148 kilometrów kwadratowych, a w jego centrum znajduje się ponad 400 turbin o wysokości 79,8 metra, które produkują 735MW energii elektrycznej.

Fakt 14

Około 30% energii wykorzystywanej w budynkach jest wykorzystywane niewydajnie lub niepotrzebnie.

Fakt 15

Ponad 86% energii zużywanej w Stanach Zjednoczonych każdego roku pochodzi ze spalania paliw kopalnych.

 

Fakt 16

Niektórzy badacze sugerują, że jeśli deweloperzy musieliby płacić 50 lat rachunki za usługi komunalne w wybudowanych przez siebie obiektach, konstruowali by je inaczej.

Fakt 17

Koszty chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń stanowią w USA około 1/2 średniego rachunku za energię.

Fakt 18

W Ameryce jest 7 milionów basenów. Jedna pompa basenu pobiera przeciętnie energię elektryczną równą 44% rocznego zużyciu w typowym domu w Kalifornii.

Fakt 19

W ciągu ostatnich 50 lat poziom CO2 w atmosferze wzrósł do niespotykanego wcześniej w ciągu ostatnich 400 000 lat. Pochodzi on głównie z spalania paliw kopalnych.

Fakt 20

Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin jest największą na świecie hydroelektrownią.

 

Fakt 21

Amerykańskie szpitale są jednymi z najbardziej energochłonnych budynków na naszej planecie.

Fakt 22

W 2008 r. Wall Street Journal poinformował, że do połowy roku zużycie paliwa w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku wzrośnie ze 150 miliardów litrów rocznie do ponad 250 miliardów litrów.

Fakt 23

Oświetlenie stanowi obecnie około 20% zużycia energii w Stanach Zjednoczonych.

Fakt 24

W Ameryce spalanie węgla uwalnia więcej dwutlenku węgla niż wszystkie samochody razem wzięte.

Fakt 25

Elektronika w przeciętnym domu zużywa 75% energii wówczas, gdy urządzenia są wyłączone.

 

Fakt 26

W upalne letnie popołudnie Kalifornia zużywa energię równą produkcji dwóch dużych reaktorów jądrowych.

Fakt 27

Najbardziej energochłonną częścią w łańcuchu żywienia jest kuchnia. Znacznie więcej energii wykorzystuje się do przechowywania i przygotowywania żywności w domu niż do jej produkcji.

Fakt 28

Chiny prześcignęły Stany Zjednoczone w roli największego na świecie emitenta CO2 i odbiorcy światowej energii.

Fakt 29

Thomas Edison wybudował pierwszą elektrownię w 1882 roku. Jego elektronia Pearl Street wysyłała energię elektryczną do 85 budynków. Ludzie początkowo bali się energii elektrycznej, a rodzice nie pozwolili swoim dzieciom przebywać w pobliżu światła.

Fakt 30

Jako pierwszy słowa „energia” w obecnym znaczeniu użył Thomas Young (1773–1829), zastępując nim tradycyjny termin „vis viva”, czyli żywa siła.

 

Fakt 31

W Stanach Zjednoczonych ropa naftowa zapewnia najwięcej energii. To ilość większa produkowana z węgla, gazu ziemnego lub energii słonecznej.

Fakt 32

Węgiel wytwarza więcej energii niż jakikolwiek inny surowiec. Jego spalanie to produkcja dwukrotnie wydajniejsza niż zapewniana przez gaz ziemny.

Fakt 33

Ameryka spala prawie połowę benzyny występującej na świecie.

Fakt 34

Ponad 1/5 światowej energii jest wykorzystywana do transportu, a następnie dla przemysłu, budownictwa i rolnictwa. Najwięcej jest jej zużywane w formie benzyny, z czego prawie 792,5 milionów litrów każdego dnia zostaje spalone.

Fakt 35

Pierwszym ważnym wynalazkiem cywilizacyjnym był ogień. Dopiero około 5000 lat temu ludzie zaczęli używać innych źródeł energii, takich jak wiatr. W Ameryce światło z gazu ziemnego powstało w 1821 r. Pierwszą studnię naftową wykopano w 1859 r., samochód na benzynę został zaś zbudowany w 1892 r.

 

Fakt 36

7 największych koncernów naftowych na świecie wykorzystuje łącznie ponad połowę całkowitego światowego zużycia energii. Tylko Stany Zjednoczone wykorzystują ćwierć procenta.

Fakt 37

„Wat” to jednostka mocy, która mierzy szybkość produkcji lub zużycia energii. Została nazwana na cześć szkockiego inżyniera Jamesa Watta (1736–1819), który opracował ulepszony silnik parowy i mierzył jego wydajność w jednostkach mocy.

Fakt 38

Tylko 1/3 energii wytworzonej podczas spalania węgla dociera do odbiorcy jako elektryczność.

Fakt 39

Badania wskazują, że energia jest kluczem do postępu cywilizacji i katalizatorem umożliwiającym ewolucję społeczeństw ludzkich.

Fakt 40

Słowo „energia” pochodzi od greckiej „energei”, czyli operacji, aktywności.

Fakt 41

Energia nie może zostać zniszczona lub stworzona – istnieje możliwość tylko jej przekształcenia.

Fakt 42

Huragan uwalnia od 50 do 200 bilionów energii cieplnej. To tyle, ile ma 10-megatonowa bomba jądrowa wybuchająca co 20 minut.

Fakt 43

Żywność zawiera energię, którą mierzy się w postaci kalorii lub dżuli.

Fakt 44

Rezerwy naftowe na świecie są przewidziane do 2052 r., a zapasy gazu ziemnego – do 2065 r.

Fakt 45

Energia słoneczna jest wykorzystywana przez ludzi od czasów starożytnych.

 

Fakt 46

Światło słoneczne, które dociera do powierzchni ziemi w każdej minucie, wystarczy, aby zaspokoić potrzeby energetyczne świata przez cały rok.

Fakt 47

Światowy Instytut Węgla szacuje, że przy obecnym poziomie produkcji zasoby węgla wystarczą jedynie na 147 lat. Oznacza to, że po 2155 r. nie będzie węgla.

Fakt 48

Ponad 1/3 światowej ropy naftowej jest rafinowana benzyną. Pozostałe produkty to destylatowy olej opałowy (głównie olej napędowy) i paliwo lotnicze (głównie nafty).

Fakt 49

Nieefektywne urządzenia, przepuszczające okna i drzwi, słaba izolacja i inne trwałe straty energii kosztują więcej niż 300 miliardów dolarów rocznie, czyli więcej niż wynosi budżet wojskowy Stanów Zjednoczonych.

Fakt 50

Jeśli osoba krzyczałaby przez 8 lat, 7 miesięcy i 6 dni, wyprodukowałaby wystarczająco dużo energii, aby podgrzać jedną filiżankę kawy.