IPhone to po prostu komputer, który mieści się w kieszeni, a pod wieloma względami jest nawet lepszy niż komputer. Umieszczona w nim kamera jest lepsza niż wiele kamer typu point-and-shoot. Co więcej, iPhone może przechowywać więcej danych niż prosty laptop, a aplikacje są porównywalne z tymi na dowolnym urządzeniu dostępnym na rynku. Nic więc dziwnego, że niektóre funkcje iPhone'a pozostają nieodkryte. Jednak my spróbujemy im się przyjrzeć. Oto 10 rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć, że je masz.

1. Klawiatura jako trackpad

infoplanet wydarzenia technologia komputer czy telefon 1 klawiatura jako trackpad

Ile razy próbowałeś nawigować po SMS-ach lub e-mailach dotykając ekranu, na którym chcesz umieścić kursor? To irytujące, zwłaszcza jeśli zauważyłeś jakieś drobne błędy, które musisz poprawić. Na szczęście iPhone może Ci pomóc w ustawieniu kursora. Wszystko, co musisz zrobić, to nacisnąć klawiaturę tekstową, a klawisze znikną. Bez klawiatury możesz przesuwać kciukiem, aby przesunąć kursor tekstowy. Naciśnij mocniej, by wybrać tekst. Jeśli zwolnisz trochę nacisk, możesz odznaczyć tekst, a następnie wybrać go ponownie naciskając. Nabranie wprawy może zająć trochę czasu, ale warto, ponieważ będziesz w stanie poruszać się po swoich wiadomościach znacznie szybciej.

2. Ustawienie do oszczędzania baterii

Jeśli przez cały dzień byłeś poza domem, a zapomniałeś ładowarki, możesz mieć kłopot z baterią. Na szczęście tryb oszczędzania mocy pozwoli ci zachować trochę energii. Przejdź do Centrum sterowania telefonu i dotknij ikony „Słaba bateria”, aby ją włączyć lub wyłączyć. To powinno zachować odpowiednią ilość mocy, przynajmniej dopóki nie dostaniesz ładowarki i kłopot się rozwiąże.

3. Potajemne przechowywanie zdjęć

infoplanet wydarzenia technologia komputer czy telefon 3 potajemne przechowywanie zdjec

Problem z posiadaniem albumów ze zdjęciami w iCloud polega na tym, że inni mogą patrzeć ci przez ramię i widzieć coś co wymaga wyjaśnienia. Jeśli w aplikacji masz zdjęcia, które chcesz ukryć przed wzrokiem ciekawskich, możesz to zrobić. Wybierz te, których nie chcesz pokazywać innym i kliknij ikonę „Udostępnij” (wygląda jak kwadrat ze strzałą w środku). Następnie wybierz „Ukryj”. Będziesz musiał w przyszłości odwiedzić swoje Albumy w aplikacji Zdjęcia, by je znaleźć, ale nie będą dostępne dla wszystkich.

4. Wiedz, kto dzwoni, zanim odbierzesz telefon

Jeśli chcesz wiedzieć, kto dzwoni, bez patrzenia na telefon, ta poręczna sztuczka powinna umożliwić ci to zadanie. Przejdź do menu Kontakty, wybierz osobę, dla której chcesz zmienić dzwonek lub opcję powiadomienia, i wybierz „Edytuj”. Stamtąd przejdź do „Dzwonka” i wybierz „Domyślne”. Otrzymasz zestaw opcji – niezależnie od tego, czy chcesz przypisać unikalne wibracje, czy dzwonek, będziesz wiedzieć, kto do ciebie dzwoni, bez konieczności patrzenia na ekran.

5. Skanowanie dokumentów za pomocą Notes

infoplanet wydarzenia technologia komputer czy telefon 5 skanowanie dokumentow za pomoca Notes

Nigdy nie sięgaj po skaner, aby udostępnić ważne dokumenty innym osobom. Jeśli masz coś, co wymaga skanowania, wystarczy przejść do notatek. Otwórz aplikację Notes, kliknij znak plus znajdujący się w pobliżu środka u dołu ekranu i wybierz opcję „Skanuj dokumenty”. Za pomocą aparatu iPhone można zrobić zdjęcie dokumentu i dodać je do notesu. Opcje takie jak czerń i biel, skala szarości lub kolor sprawiają, że skanowanie ma jakość wydruku.

6. Skup się podczas jazdy

Jeśli otrzymujesz dużo wiadomości lub połączeń podczas podróży, rozważ skorzystanie z funkcji „Nie przeszkadzaj podczas jazdy”. Możesz po prostu włączyć ją ręcznie za pomocą Centrum sterowania, a telefon automatycznie przełącza się na tryb, gdy wyczuje, że znajdujesz się w pojeździe jadącym z określoną prędkością. Wszystkie połączenia, SMS-y, powiadomienia i inne sygnały zostaną wyciszone, z możliwością wysłania do dzwoniących wiadomości, że prowadzisz.

7. Funkcja klawiatury jednoręcznej

infoplanet wydarzenia technologia komputer czy telefon 7 funkcja klawiatury jednorecznej

Jeśli nienawidzisz pisać wiadomości za pomocą obu rąk, możesz zamiast tego użyć klawiatury jednoręcznej iPhone'a. Po prostu otwórz wiadomość lub użyj klawiatury i poszukaj przycisku globusa. Przytrzymaj go i wybierz opcje klawiatury dla leworęcznych lub praworęcznych. Klawiatura przesunie się na wybraną stronę, a ty będziesz mógł z łatwością pisać jedną ręką.

8. Automatyczne odbieranie połączeń

Czasami możemy być zbyt zajęci, aby odebrać telefon, ale nie chcemy przegapić połączeń. Dotyczy to szczególnie osób, które wybierają słuchawki douszne lub AirPod do nawiązywania i odbierania połączeń. Możesz ustawić iPhone tak, aby odbierał połączenia. Przejdź do „Dostępność”, a następnie „Call Audio Routing”, aby znaleźć opcję „Auto odbieranie połączeń”, która pozwoli ci automatycznie odbierać połączenia telefoniczne po upływie określonego czasu. Możesz wybrać czas, przez jaki telefon będzie czekał, zanim go odbierz.

9. Udostępnianie ekranu

infoplanet wydarzenia technologia komputer czy telefon 9 udostepnianie ekranu

Czy kiedykolwiek chciałeś udostępnić coś fajnego znajomym na telefonie? Dzięki najnowszej wersji iOS możesz to zrobić natywnie na iPhonie, bez konieczności korzystania z dodatkowego programu. Przejdź do Ustawień, następnie Centrum sterowania i „Dostosuj formanty”. Następnie wybierz „Control Center” i dotknij ikony nagrywania ekranu. Kolor zmieni się na czerwony. Możesz wyjść z menu, aby zrobić wszystko, cokolwiek chcesz, w tym nagrywać audio. Aby zatrzymać wideo, dotknij niebieskiego banera na górze ekranu lub ikony w Centrum sterowania. Film zostanie zapisany w aplikacji Zdjęcia i filmy.

10. Lepsze odpowiedzi od Siri

Nie musisz rozmawiać z Siri, aby z nią pracować. Zamiast tego możesz do niej pisać – dla wielu osób tekst to sposób komunikacji, który może okazać się dokładniejszy. Przejdź do Ustawień, następnie wybierz: „Ogólne”, „Dostępność” i „Opcje Siri”. Siri odpowie na twoje pytanie prawdopodobnie w dużo dokładniejszy sposób niż gdybyś komunikował się z nią głosem.

Źródło: Wired

kup artykuly platne