W technologii tradycyjnej murowanej ściany zewnętrzne buduje się jako jedno- , dwu- lub trójwarstwowe. Te pierwsze są zbudowane z nośnego muru, dwuwarstwowe mają drugą warstwę w postaci termoizolacji, a trójwarstwowe – dodatkową warstwę osłonową. Jaki materiał najlepiej sprawdzi się w budowie zewnętrznych ścian nośnych w technologii tradycyjnej?

 

Najlepszy materiał na zewnętrzne ściany nośne

Mur nośny wykonuje się z ceramiki, betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Materiały te są dostępne w postaci elementów o różnych rozmiarach (pustaki, bloczki, cegły) i budowie (pełne, drążone, z wkładką termoizolacyjną). Z tego względu mają różne właściwości i zastosowanie. Jaki materiał będzie najbardziej wskazany do ich budowy?

 

Na takie pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ każdy z materiałów jest po prostu inny. Jedne lepiej sprawdzają się w ścianach jednowarstwowych, innych nawet nie można wykorzystać do ich budowy. Wybierając materiał na ściany nośne, musimy zdecydować, co jest naszym priorytetem i wybrać ten produkt, który spełni większość oczekiwań. Do tego niezbędna jest jednak wiedza w zakresie właściwości materiałów do murowania ścian.

Ceramika – tradycyjna i poryzowana

Wśród ceramicznych wyrobów do wznoszenia ścian znaleźć można zarówno takie z ceramiki tradycyjnej, jak i poryzowanej. Ta druga ma porowatą strukturę i jest bardziej krucha od tradycyjnej.

Ceramika ma dużą wytrzymałość na ściskanie, dobrą izolacyjność akustyczną, a odmiana poryzowana – także cieplną. Jest ciężka, twarda i krucha. Ceramika poryzowana jest nasiąkliwa, dlatego trzeba ją chronić przed zamakaniem.

 

Z ceramiki poryzowanej buduje się ściany jedno- i wielowarstwowe, a z tradycyjnej – tylko wielowarstwowe. Warstwę nośną wykonuje się zazwyczaj z pustaków z wydrążonymi otworami – mają one duże wymiary, a dzięki otworom nie są ciężkie i mają dobre właściwości termoizolacyjne. Najlepszą ochronę cieplną stanowią pustaki z ceramiki poryzowanej z wkładką termoizolacyjną, z których można wznosić ściany jednowarstwowe.

Beton komórkowy – biały czy szary?

Na rynku jest dostępny beton komórkowy potocznie nazywany białym i szarym. Podczas produkcji betonu białego jako kruszywa używa się tylko piasku, z kolei do betonu szarego dodaje się jeszcze popioły lotne. Ten pierwszy jednak – mający w składzie wyłącznie piasek, wapno i wodę – ma niską promieniotwórczość naturalną.

 

Beton komórkowy dzięki porowatej strukturze ma dobre właściwości termoizolacyjne. Niestety, słabo izoluje pod względem akustycznym i ma niską wytrzymałość na ściskanie. Jego właściwości wystarczają jednak do budowy domów jednorodzinnych. Ponadto, na rynku dostępne są wyroby o różnej gęstości (im wyższa gęstość, tym większa wytrzymałość na ściskanie i gorsza termoizolacyjność).

Materiał ten jest lekki, miękki i łatwy w obróbce, ale też łatwo go uszkodzić. Jest nasiąkliwy, dlatego mur trzeba chronić przed opadami. Z betonu komórkowego buduje się zarówno ściany jedno- jak i wielowarstwowe.

Silikaty – wyroby wapienno-piaskowe

Do produkcji silikatów używa się wapna, piasku i wody. Mają one najniższy stopień promieniotwórczości naturalnej wśród materiałów do wznoszenia ścian murowanych.

 

Silikaty to wyroby ciężkie i trwałe, a jednocześnie kruche. Mają dużą wytrzymałość na ściskanie –najwyższą spośród omawianych materiałów. Ponadto dobrze izolują pod względem akustycznym. Mają natomiast słabe właściwości termoizolacyjne, dlatego nie nadają się na ściany jednowarstwowe.

Doskonale radzą sobie jednak jako warstwa osłonowa ścian trójwarstwowych, ponieważ mają niską nasiąkliwość i są odporne na mróz, przez co nie wymagają tynkowania. Z powodu ciężaru wyroby silikatowe mają małe wymiary.

Keramzytobeton – nie taki zwykły beton

Keramzytobeton jest betonem, w którym zamiast kruszywa użyto keramzytu – materiału powstałego z wypalania łupków i glin. Jest lekki i wytrzymały, dobrze izoluje akustycznie i termicznie.

 

Ma małą nasiąkliwość, jest odporny na mróz i wilgoć – ścian nie trzeba więc tynkować od razu po wzniesieniu. Nie ma jednak dużej wytrzymałości na ściskanie. Jeśli ściana ma przenieść duże obciążenia, wykonuje się mur zbrojony i zazwyczaj w co 2-gą lub 3-cią warstwę wkłada się pręty zbrojeniowe.

Nadaje się na ściany jedno- i wielowarstwowe, ale ściany jednowarstwowe wykonuje się tylko z pustaków z wkładką termoizolacyjną.

Co jeszcze warto wiedzieć o materiałach na zewnętrzne ściany nośne?

Ceramika, beton komórkowy, silikaty i keramzytobeton mają kilka cech wspólnych:  • są materiałami o klasie reakcji na ogień A1, co oznacza, że są niepalne, a w czasie pożaru nie wydzielają dymu ani szkodliwych substancji;
  • znajdziemy wśród nich produkty z bokami wyprofilowanymi na pióro-wpust;
  • za ich pomocą wznosi się mury przy użyciu zapraw tradycyjnych lub cienkowarstwowych, z tym że te drugie są niezbędne w przypadku ścian jednowarstwowych.Zanim wybierzemy materiał na nośną warstwę ścian zewnętrznych, zwróćmy jeszcze uwagę na następujące kwestie:  • elementy typu pióro-wpust pozwalają murować bez spoiny pionowej, co znacznie przyspiesza prace;
  • ściana powstanie szybciej również wtedy, gdy wybierzemy elementy o dużych rozmiarach;
  • jeśli zdecydujemy się na pustaki z wkładką termoizolacyjną, powinniśmy stosować systemowe elementy połówkowe, by zachować ciągłość termoizolacji.inż. budownictwa Magdalena Myszura