Po latach ściśle tajnych badań firma macierzysta Google – Alphabet X robi konkurencję firmie Dandelion, która oferuje tanie ogrzewanie i chłodzenie przeznaczone dla właścicieli domów. Firma poinformowała, że pozyskała 2 miliony dolarów na finansowanie fazy zalążkowej geotermicznego przedsięwzięcia, które zapewni darmową energię odnawialną na chłodzenie i grzanie dla odbiorców indywidualnych.

Nienaturalne siły natury

Technologia ogrzewania i chłodzenia geotermicznego wykorzystuje stałą temperaturę Ziemi (od 10 do 40 stopni Celsjusza) w celu ogrzewania i chłodzenia budynków. Systemy obejmują rury osadzone w ziemi poniżej linii mrozu i urządzenia wymiany ciepła (pompy ciepła) służące do cyrkulacji ciepłego lub zimnego płynu, w zależności od temperatury otoczenia. Największą przeszkodą w ich instalacji do tej pory był koszt do poniesienia z góry, który może wynosić nawet 50 000 dolarów.

 

Budynki w Stanach Zjednoczonych są przyczyną 39% całkowitej emisji dwutlenku węgla, przy czym jego większość pochodzi właśnie z ogrzewania i chłodzenia. Stąd też przełomowym może być rozwiązanie, które proponuje Google. Jak przekonuje przedstawiciel Dandelionu, ma ono kosztować około połowę ceny instalacji geotermalnej i być tańsze niż olej opałowy lub propan butan.

Lepiej, szybciej, taniej

Kathy Hannun, nowy prezes firmy Dandelion, oświadczyła, że celem firmy jest zapewnienie właścicielom domów „dostępu do lepszego produktu, który jest również lepszym rozwiązaniem dla klimatu”. Napisała również na blogu, że firma długo pracowała nad rozwijaniem lepszego, szybszego i tańszego sposobu wiercenia otworów dla systemów geotermalnych.

 

– Szybki rozwój odnawialnych źródeł energii zasadniczo zmienia krajobraz energetyczny w Stanach Zjednoczonych. Obniżenie kosztów produkcji, federalne zachęty podatkowe, krajowe standardy dotyczące odnawialnych źródeł energii, oraz plan czystości energetycznej Agencji Ochrony Środowiska stanowią niektóre z głównych czynników umożliwiających szybki rozwój odnawialnych źródeł energii. – stwierdziła. – Po miesiącach testów trafiliśmy na projekt szybkiego, smukłego wiertła, który zaspokaja nasze cele. Może wiercić tylko jedno lub dwa głębokie otwory o zaledwie kilku centymetrach szerokości, które w porównaniu do typowych urządzeń instalacyjnych produkuje mniej odpadów i zajmuje dużo mniej miejsca podczas pracy – dodała.

Zielony model biznesowy

Jak stwierdził Craig Shapiro, założyciel i partner zarządzający w inwestującym w projekt przedsiębiorstwie Collaborative Fund, model biznesowy firmy Dandelion pozwala właścicielom domów na dokonanie zrównoważonego wyboru najbardziej ekonomicznego modelu ogrzewania i chłodzenia.

 

– Właścicieli domów nie byłoby stać na zakup tego typu rozwiązania, dlatego system działa jak pożyczka lub dzierżawa, która jest związana z opłatą miesięczną przez okres 20 lat. System zapewnia właścicielom domów ogrzewanie, chłodzenie, ciepłą wodę, oraz monitorowanie i inteligentny termostat – wyjaśnia.

– Właściciel domu na olej opałowy lub propan butan może zaoszczędzić znacznie więcej na geotermii, niż przechodząc na energię słoneczną – kwituje Katie Ulman, dyrektor ds. marketingu w Dandelion. –Dla przeciętnego właściciela domu w Nowym Jorku system geotermalny to oszczędność 110 ton CO2 i 25 000 dolarów w ciągu 20 lat.