W konkursie New Energy Challenge, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Amsterdamie, pierwszą nagrodę zdobyła technologia zwiększająca żywotność i niezawodność akumulatorów. Spółka o nazwie Brill Power założona w Wielkiej Brytanii otrzymała pożyczkę w wysokości 100 000 euro na zbudowanie innowacyjnego rozwiązania umożliwiającego kontrolę nad każdą komórką litowo-jonową w zestawie akumulatorów.

Wewnętrzne życie baterii

CEO Brill Power Christoph Birkl powiedział, że to, co się dzieje wewnątrz baterii jest naprawdę ważne. Zauważył również, że z upływem czasu baterie tracą zdolność przechowywania energii nie tylko ze względu na ich właściwości materiałowe, ale także dlatego, że każda komórka jest nieco inna i traci wydajność w innym tempie, a baterie nie są w stanie skompensować tej różnicy. Z tego powodu wydajność baterii ogranicza najsłabsza komórka.

Aby baterie były „mądrzejsze” Brill Power stworzył projekt inteligentnej baterii.

– Poprzez inteligentne zarządzanie komórkami technologia Brill Power wydłuża żywotność i poprawia wydajność baterii wielokomórkowych – powiedział.

Firma planuje sprzedawać microchipy producentom baterii, którzy mogą zintegrować je z ich bateriami. Według Birkla, spółka oczekuje, że inteligentne urządzenia sterujące zapewnią dłuższy okres eksploatacji baterii aż o 60%.