Edytowanie obiektów, osób lub niechcianych detali ze zdjęć było od dawna nudnym, ręcznym procesem, ale algorytm może to zrobić po przesunięciu pędzla.

Proste usuwanie

Aby usunąć obiekt z obrazu, algorytm sztucznej inteligencji nauczył się wypełniać luki, które pozostały. System jest w stanie rozpoznać, jakie treści znajdują się na zdjęciach, które mają zostać retuszowane, po przeszkoleniu na konkretnych zdjęciach, w tym twarzach, zwierzętach i krajobrazach.

infoplanet technologia algorytmy na zyczenie proste usuwanie

Podczas wypełniania luk pozostawionych po edycji system sprawdza, czy wynikowy obraz wygląda na zadowalający.

– Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że to zadziała tak dobrze – mówi Bryan Catanzaro z Nvidii, firmy produkującej karty graficzne, która stworzyła ten system.

Jak na obrazku

– Technika używana przez sztuczną inteligencję nazywa się częściowym splotem i pozwala systemowi sprawdzać na kolejnych etapach, czy jego próby wygładzenia edycji odnoszą się dokładnie do reszty obrazu. Potrzeba około ćwierć sekundy za pomocą potężnego układu graficznego – mówi Catanzaro, ale uważa, że można by to zrobić znacznie szybciej.

infoplanet technologia algorytmy na zyczenie jak na obrazku

Ponieważ system opierał się na danych z obrazów, które zostały przeszkolone podczas wypełniania, pojawiły się nieoczekiwane wyniki. W pewnym momencie naukowcy usunęli ludzkie oko z fotografii – system zareagował, zastępując je bardzo kobiecymi oczami.

– To dlatego, że wyszkoliliśmy go na zbiorze danych, w którym było więcej kobiecych oczu – mówi Catanzaro.

Sztuczna inteligencja nie do wykrycie

Podczas gdy przypadkowy obserwator może nie wykryć żadnych oznak edycji w jednym wyretuszowanym obrazie chrząszcza, nie oszukałby entomologa, ponieważ jego żuchwy były w ostatecznej wersji nieobecne.

Technologia ta może zainteresować firmy z mediów społecznościowych, które chcą zachęcić do udostępniania obrazu i wideo na swoich platformach. Dwa lata temu na Twitterze pojawił się startup o nazwie Magic Pony, który opracował sztuczną inteligencję poprawiającą wizerunek.

infoplanet technologia algorytmy na zyczenie sztuczna inteligencja nie do wykrycia


– Ale algorytmy, które ułatwiają edycję zdjęć, mogą mieć inne zastosowania. Reżimy autorytarne czasami usuwają ludzi, którzy wypadli z łask również z fotografii. Automatyczna edycja, która może podobnie zniekształcić rzeczywistość, być może zostanie wykorzystana przez osoby, które chcą rozpowszechniać dezinformację w Internecie – mówi James Hays z Georgia Institute of Technology.