Czy kiedykolwiek marzyliście o nowym domu, który powstałby niemal w mgnieniu oka? Nowy system sztucznej inteligencji, który może planować budowę budynków, jest właśnie pilotowany w kilku projektach w USA, z nadzieją, że przyspieszy to proces projektowania i budowy.

Sztuczna inteligencja w budownictwie

Twórca nowej technologii jest kalifornijska firma Alice Technologies. Ich system jest w stanie przeanalizować model 3D budynku i rozpisać szczegółowy harmonogram jego budowy. Projekt obejmuje szczegóły, takie jak kolejność elementów łączonych podczas budowy czy terminu użycia specjalistycznych narzędzi. System nazywa się „Artificial Intelligence Construction Engineering” – w skrócie „Alice” i jest obecnie testowany przez około 20 amerykańskich firm projektujących nieruchomości w Tajlandii.

Działanie systemu opiera się na uwzględnianiu setek milionów potencjalnych harmonogramów lub sposobów montażu budynku. Wszystkie są generowane w ciągu zaledwie jednego dnia. Następnie Alice wybiera z nich te, które są najbardziej korzystne z uwagi na wprowadzone parametry, takie jak liczba dźwigów dostępnych w określonych lokalizacjach lub ograniczone koszty projektu.

– To przełom w naszych umysłach – ocenia Ricardo Khan, przedstawiciel jednej z testujących Alice dużej amerykańskiej firmy budowlanej Mortenson, odpowiedzialnej za trzy wielomilionowe projekty w Chicago i Seattle.

W pierwszym pilotażu, przeprowadzonym zeszłego roku, firma wykorzystała Alice do zaplanowania harmonogramu budowy szpitala w Denver. Choć realizacja inwestycji dopiero się rozpoczęła i proponowany harmonogram wdrożono tylko częściowo, czas budowy już skrócił się o kilka tygodni.

Miliony sposobów na zbudowanie budynku

Firmy korzystające z Alice muszą najpierw wprowadzić do niej stosowane przez siebie schematy budowy – od ścian po dach. Jednak gdy system otrzyma już dane, automatycznie wyliczy, jak te elementy łączą się ze sobą.

– Alice działa trochę jak kawałki układanki – mówi twórca technologii René Morkos. – Dowiaduje się, który element wspiera inny element. Wbudowany symulator fizyki pomaga także narzędziu w zrozumieniu, jakie elementy konstrukcyjne są potrzebne w budynku – dodaje.

Pomysł skonstruowania Alice to wynik doświadczeń Morkosa zdobytych podczas pracy kierownika projektów budowlanych w amerykańskich bazach wojskowych w Afganistanie. Pewnego razu wziął ekipę i próbował naprawić pas startowy w bazie.

– Siedziałem tam do wschodu słońca, próbując dojść do tego, jak podzielić pracę ludzi, aby ukończyć remont szybciej – opowiada. – Po odejściu z wojska próbowałem znaleźć narzędzie do takich działań. Nie było go, więc zbudowałem własne – dodaje.

infoplanet technologia architekt xxi wieku planowanieSztuczna inteligencja w projektowaniu budowlanym i w budowie to nie nowość. Stosuje ją chociażby amerykańska firmę Building System Planning, która wykorzystuje system automatycznie mapujący maszyny i instalacje hydrauliczne w dużych budynkach. Inne narzędzie opracowała japońska firma budowlana Komatsu. Dzięki niemu na podstawie materiałów z drona może wykrywa potencjalne problemy związane z bezpieczeństwem na budowie. Jak zapewnia Mathew Riley z grupy inżynierów Ramboll, sztuczna inteligencja w planowaniu budowy już niedługo stanie się codziennością. Choć przy powstawaniu budynków o szczególnej wartości, automatyzacja w procesie projektowania może okazać się mniej przydatna, w bardziej schematycznych konstrukcjach, takich jak szkoły, szpitale lub magazyny, może znacznie poprawić wydajność budowy.