Opatrywanie rany wygląda zwykle jak „zwalczanie ognia przy użyciu ognia”, ponieważ zamykanie rany za pomocą szwów i zszywek, które ściągają skórę razem, powoduje jeszcze więcej uszkodzeń otaczających tkanek. Dlatego być może już wkrótce to zadanie będzie można wykonać bez przyczyniania się do powstawania dodatkowych uszkodzeń – za pomocą jedwabnego i złotego bandaża zamykanego laserem. Co więcej, takie podejście może również zmniejszyć ryzyko infekcji.

Nowy rodzaj bandaża opracował Kaushal Rege z Arizona State University wraz zespołem. Uszczelnia on rany równie skutecznie jak szwy, ale bez nakłuwania skóry. Bandaż wykonany jest z jedwabiu rozpuszczonego i wymieszanego ze złotymi nanoprętami, a następnie wysuszonego i ukształtowanego w postać cienkiego paska. Kiedy laser podgrzewa bandaż, złoto zamienia światło w ciepło. Ono powoduje strukturalne zmiany w cząsteczkach jedwabiu i kolagenie tkanki, na którą jest nałożony, splatając je jak rzep oraz wiążąc jedwab z tkanką.

infoplanet technologia bandaz na rany zastapi szwy badania

Jedwabne szczeliwo naukowcy przetestowali na kawałkach jelita wieprzowego wypełnionego roztworem soli. Podczas eksperymentów odkryli, że nowy bandaż sprawia, iż nacięcia zamknięte laserem zanim pękną wytrzymują 7 razy więcej ciśnienia płynu niż te zamknięte za pomocą szwów. To sprawia, że opatrunki są tak mocne, jak zdrowe jelita. Ponadto bandaż powstrzymał przedostawanie się bakterii między wnętrzem jelita a środowiskiem zewnętrznym.

– W przeciwieństwie do szwów, bandaż zapewnia prawie równomierne pokrycie, co jest ważne dla lepszego leczenia, i może pomóc zminimalizować infekcje w miejscu operowanym, ponieważ nie musisz przebijać tkanki – wyjaśnia Rege. – Następnym krokiem jest przetestowanie go na większych zwierzętach, ze skórą bardziej podobną do naszej, i upewnienie się, że nanocząsteczki złota nie powodują żadnych długotrwałych skutków ubocznych – zapowiada.

infoplanet technologia bandaz na rany zastapi szwy badania

Działanie bandaża naukowcy testowali również na małych nacięciach na skórze żywych myszy. Po 2 dniach gojenia się na laserowej skórze wystąpił mniejszy stan zapalny. Była ona również mocniejsza niż skóra, która została zszyta w sposób tradycyjny.

kup artykuly platne