Organizacja badawcza Verily pracuje nad butami, które będą monitorować stan zdrowia użytkownika, a także mierzyć jego ruch, wagę i upadki. Spółka holdingu powołanego przez Google przygotowała prototyp w nadziei, że uda jej się znaleźć partnera do wspólnego przedsięwzięcia. Jeśli projekt się powiedzie, dobry stan zdrowia może leżeć dosłownie u naszych stóp.

Zespół Verily pracuje nad szeroką gamą projektów sprzętowych związanych ze zdrowiem. Niedawno firma Apple wprowadziła wykrywanie upadków w najnowszym zegarku Apple Watch, który umożliwia użytkownikom wezwanie służb ratunkowych w razie poważniejszego upadku. Trzy osoby zaznajomione z projektem mówią, że w ciągu ostatnich miesięcy siostrzana firma Google pokazała prototyp projektu butów monitorujących stan zdrowia na prywatnych spotkaniach, mając nadzieję przyciągnąć inwestorów do stworzenia obuwia i wprowadzenia go na rynek.

Jeśli Verily postępuje tak jak ustalono, buty mogą mieć szeroki zakres zastosowań związanych ze zdrowiem. Na przykład nagły wzrost masy ciała może być oznaką, że organizm zatrzymuje płyn, co jest objawem zastoinowej niewydolności serca. Innym obszarem zainteresowania jest wykrywanie upadków, co może być szczególnie przydatne dla osób starszych.

infoplanet technologia buty na zdrowie projekt

Verily był wcześniej znany jako Google Life Sciences, ale w 2015 roku stał się oddzielną spółką w macierzystej firmie Google, Alphabet. W styczniu zebrano 1 mld dolarów, by „zwiększyć elastyczność i opcjonalność” organizacji badawczej. Jak stwierdził prezes firmy Andy Conrad, może to świadczyć o potencjale do usamodzielnienia się. Firma zatrudniła kilkudziesięciu inżynierów, naukowców i ekspertów w dziedzinie zdrowia, z których wielu pracowało wcześniej w Google. Jak dotąd, Verily odniósł sukces w łączeniu się z większymi firmami w celu opracowania i potencjalnej komercjalizacji pomysłów na projekty.

Oprócz butów, Verily pracuje nad kilkoma innymi projektami sprzętowymi, w tym stabilizującą łyżeczką pomagającą jeść osobom z zaburzeniami ruchów, zegarkiem smartwatch do badań klinicznych i inteligentną soczewką kontaktową dla osób z dalekowzrocznością związaną z wiekiem lub po operacji katarakty. Co będzie kolejnym wynalazkiem?

Źródło: CNBC

kup artykuly platne