To żmudne zadanie, które pewnie odkładałeś przez lata. Ale nadeszła ta chwila: czas na czyszczenie komputera. Oznacza to szorowanie klawiszy i wycieranie skamieniałych odcisków palców z ekranu. To również moment usunięcia wszystkich plików, które zostały potajemnie pobrane, kiedy próbowałeś dowiedzieć się, jak utworzyć GIF, a na koniec uporządkować swoje kanały w mediach społecznościowych.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac

Czyszczenie zewnętrzne

Będziesz potrzebować:


  • ściereczki z mikrofibry do czyszczenia;

  • alkoholu;

  • puszki sprężonego powietrza;

  • godziny lub dwóch.

Zanim cokolwiek zrobisz, musisz wyłączyć swoje urządzenie. Odłącz także wtyczkę. To jest najważniejszy krok. Jeśli go nie zastosujesz, możesz spowodować poważne uszkodzenie sprzętu.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac

Weź miękką ściereczkę (najlepiej z mikrofibry), lekko zwilż ją wodą i zacznij szorować. Zachowaj ostrożność podczas poruszania się po portach, bo do środka nie powinien dostać się jakikolwiek płyn.

Ekran

Rozpocznij czyszczenie ekranu, przecierając go suchą szmatką. Przesuwaj ją od rogu do rogu. Następnie weź szmatkę i zwilż ją wodą. Możesz przygotować roztwór czyszczący zawierający 50% octu i 50% wody. Ale nie używaj środków czyszczących! W rzeczywistości przy czyszczeniu komputerów jest wiele „zakazów”, więc najlepiej skorzystać z instrukcji.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac

Mysz

Myszy optyczne, które wykorzystują światło do wykrywania powierzchni, nie wymagają wewnętrznego czyszczenia, ale z zewnątrz mysz może się czasem lepić. Myszy mechaniczne są bardziej podatne na cząsteczki kurzu, które mogą zostać wciągnięte do wnętrza. Zabrudzenia mogą prowadzić do spowolnienia myszy, która po prostu nie będzie działać tak, jak byś tego chciał.

Zacznij od odłączenia myszy od komputera i wyjęcia baterii. Użyj czystej szmatki z odrobiną alkoholu, aby wytrzeć zewnętrzną powierzchnię myszy; uważaj, by do środka nie dostał się płyn. Jeśli masz mechaniczną mysz, możesz ją szybko wyczyścić, umieszczając ją na kawałku papieru i przesuwając. Część pyłu powinna po prostu spaść sama.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac mysz

Aby uzyskać głębsze oczyszczenie, odwróć ją i obróć pierścień kulowy w lewo, aby wyjąć piłkę. Ponownie użyj ściereczki zwilżonej alkoholem, aby wyczyścić piłkę i wnętrze myszy. Po całkowitym wyschnięciu zmontuj wszystkie elementy i ponownie podłącz mysz do komputera.

Podkładki pod mysz

Jeśli używasz plastikowych lub gumowych podkładek pod mysz, możesz je wyczyścić szmatką zwilżoną wodą i mydłem lub szamponem. Jeśli jest wykonana z tkaniny, możesz ją wyprać w kąpieli mydlanej i wyszczotkować.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac podkladka

Klawiatura

Jeśli jesteś wielozadaniowy i jesz podczas korzystania z komputera... cóż, jesteś taki jak wszyscy. Oznacza to również, że masz okruchy pomiędzy, na lub wewnątrz klawiszy. Musisz je wydobyć zanim zaczniesz wycierać klawiaturę wilgotną ściereczką. Użyj sprężonego powietrza w puszcze, aby usunąć okruchy z powierzchni. Jeśli go nie masz, może zadziałać mały wentylator. Jeśli jesteś naprawdę zdesperowany, możesz użyć słomki do picia i po prostu wydmuchać okruchy. Następnie wyczyść przyciski na błysk. Voila, jesteś w połowie drogi, żeby całkowicie wyczyścić komputer.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac klawiatura

Czyszczenie wnętrza

Wnętrze twojego komputera jest prawdopodobnie wypełnione większą ilością śmieci niż znalazłeś na zewnątrz. Uruchom komputer i przygotuj się na prawdziwą brudną robotę.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac delete

Usuń pliki w systemie Windows

Windows 10 ma znakomitego menedżera pamięci. W aplikacji Ustawienia kliknij System, a następnie Storage. W tym widoku można zidentyfikować foldery zajmujące najwięcej miejsca, a następnie przejrzeć je, aby usunąć największe pliki, których już nie potrzebujesz.

Możliwe, że na twoim komputerze zainstalowano kilka programów, których nigdy wcześniej nie używałeś lub których już nie chcesz. Pozbądź się ich. W aplikacji Ustawienia kliknij Aplikacje i funkcje, a następnie znajdź te elementy, których nigdy nie używasz, i usuń je.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac windows

Następnie uruchom narzędzie Oczyszczanie dysku. Pozwala na wymazanie plików tymczasowych, które mogą poprawić prędkość komputera, oraz plików systemowych, które zostaną zwolnione. To wystarczy, aby zwolnić kilka gigabajtów miejsca na dysku. Jeśli nadal cierpisz z powodu braku miejsca, jest jeszcze wiele do zrobienia – system Windows 10 jest pełen małych schowków na kopie zapasowe i pliki tymczasowe. Na szczęście Microsoft udostępnił nam kilka różnych narzędzi do czyszczenia z systemem operacyjnym, a firma oferuje przewodnik online, aby dokończyć dokładne czyszczenie.

Usuń pliki w Mac

Najnowszy system Mac w wersji 10.13 (High Sierra) ma własny odpowiednik czyszczenia dysku. Kliknij ikonę Apple na pasku menu i wybierz „O tym Macintoshu”. Po otwarciu okna kliknij zakładkę Pamięć, a następnie przycisk Zarządzaj. Z tego miejsca możesz usunąć aplikacje lub pliki, których nie używasz od jakiegoś czasu, a także przenosić takie elementy, jak zdjęcia i pliki multimedialne z dysku twardego do chmury. Opcja „Zmniejsz ilość zaśmiecania” będzie zawierała zalecenia dotyczące plików, do których nie uzyskano dostępu od jakiegoś czasu, które według niego można usunąć. Jeśli po usunięciu polecanych plików nadal będziesz potrzebował zwolnić więcej miejsca, spróbuj ręcznie przeszukać pliki, aby znaleźć dodatkowych sprawców bałaganu.

Aby wykonać ręczne czyszczenie, wybierz folder Pobieranie, folder Aplikacje i widok „Moje wszystkie pliki”. Dla każdego uruchom okno Findera i przejdź do widoku listy: wybierz Widok Jako listę lub kliknij przycisk Widok listy u góry okna Findera. Tutaj możesz sortować pliki według rozmiaru, z największymi plikami na górze listy. Pomoże ci to w pierwszej kolejności złapać największego pożeracza twojej przestrzeni.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac mac

Możesz również sortować według typu pliku. Jeśli wiesz, że masz mnóstwo filmów, możesz je znaleźć i usunąć razem.

Na koniec kliknij prawym przyciskiem myszy na nagłówkach kolumn w Finderze i wybierz „Data ostatniego otwarcia”. Umożliwi to sortowanie listy w celu pokazania tych elementów, których nie używałeś od lat. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz aplikacje, które pobrałeś w 2011 roku i nie uruchomiłeś ich od tego czasu. Wyrzuć je!

Przeglądarka internetowa

Czyszczenie historii przeglądarki to kolejny sposób na oczyszczenie komputera z toksyn i zatkanej przestrzeni. Przejdź do wybranej przeglądarki internetowej, otwórz preferencje i opróżnij jej historię. Podczas następnego przeglądania może być konieczne ponowne załadowanie niektórych obrazów i plików, ale zwolnisz setki megabajtów przestrzeni.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac przegladarka

Skończ pracę

Po zebraniu wszystkich śmieci opróżnij kosz, który usunie te pliki i aplikacje. Wreszcie – i to jest ważne – zrestartuj komputer.

infoplanet technologia czyszczenie komputera czas zaczac restart