Na Uniwersytecie w Waszyngtonie zaprojektowano i wybudowano dom odporny na wiatry o bardzo dużej sile. Jak zapewniają wynalazcy, niegroźne maja być dla niego nawet huragany. Ponieważ część Stanów Zjednoczonych likwiduje właśnie straty po niedawnych huraganach, temat jest jak najbardziej na czasie.

Dylan Callahan, członek zespołu i kierownik projektu, stwierdził, że konstrukcja domu jest masywna i opracowana we współpracy z partnerami z różnych branż.

– Beton jest wyjątkowo wytrzymały, będzie więc w stanie przetrwać wszystkie katastrofy, nawet wiatr tornado – zapewnia.

Dom ma również wysoką masę termiczną, co zapewnia mu możliwość dłuższego utrzymywania ciepła w ciągu dnia i oddawania w nocy. Co więcej, konstrukcja jest bardziej zrównoważona niż tradycyjne systemy i uwzględnia także siły sejsmiczne, dzięki czemu może wytrzymać trzęsienia ziemi.

Do budowy klęskoodpornego domu użyto beton stosowany w rozwiązaniach komercyjnych.

– Używaliśmy betonu do budowy całego domu: fundamentów, ścian, paneli dachowych, paneli podłogowych – co jest ewenementem w konstrukcjach mieszkaniowych. Spełnia on rolę katalizatora, co pomoże w przyszłości dysponować bardziej efektywnymi sposobami wykorzystywania betonu przemysłowego w mniejszej skali – wyjaśnił konstruktor.