Piłka nożna jest nieprzewidywalna, ale obrażenia, które odnoszą piłkarze – już nie. Drużyny piłkarskie potajemnie używają sztucznej inteligencji do przewidywania obrażeń w trakcie meczu i na tej postawie przewidują, kiedy gracze zostać zranieni.

Algorytm uczenia maszynowego opracowany przez naukowców zajmujących się danymi z FC Barcelona i na Uniwersytecie w Pizie we Włoszech potrafił przewidzieć 9 z 14 urazów odniesionych przez włoską drużynę piłkarską podczas jednego sezonu. Aby opracować schemat, naukowcy wyposażyli 26 piłkarzy w czujniki GPS, aby ocenić, jak szybko biegli, przyspieszali i hamowali oraz jaki wpływ mieli na innych graczy podczas sesji treningowych. Analizowali je z uwzględnieniem informacji o ich wieku, wysokości, wadze, roli na boisku, historii obrażeń i minutach rozegranych w ostatnim meczu. Wraz z upływem sezonu algorytm nauczył się wykrywać wzorce pomiędzy tymi zmiennymi a odnoszeniem obrażeń przez piłkarzy. Pod koniec był w stanie przewidzieć około 60% obrażeń.

infoplanet technologia druzyny pilkarskie i sztuczna inteligencja fc barcelona

– Trenerzy mogą użyć algorytmu, aby ustalić, kiedy gracze powinni odpocząć lub zmniejszyć obciążenie treningowe. Na przykład gdyby trener Edinsona Cavaniego wiedział, że jest zagrożony obciążeniem łydki w ostatnim meczu Pucharu Świata przeciwko Portugalii, mógłby zastąpić go innym piłkarzem wcześniej – mówi Alessio Rossi z Uniwersytetu w Pizie, który kierował badaniami. – W przeszłości do wykrywania urazów sportowych używano prognostyków, ale ich dokładność wynosi zwykle mniej niż 5%. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj polegają na jednej zmiennej. Żeby przewidzieć ryzyko obrażeń, trzeba natomiast połączyć więcej zmiennych. Ponadto istniejące narzędzia prognostyczne zostały zablokowane przez wysokie wskaźniki fałszywych alarmów, które powodują nieprawidłowe przewidywanie obrażeń. Niepotrzebne zatrzymywanie graczy na ławce rezerwowych jest tym, czego kluby chcą unikać, szczególnie wobec kluczowych piłkarzy. Nowy system zmniejsza o połowę liczbę fałszywych alarmów – dodaje.

infoplanet technologia druzyny pilkarskie i sztuczna inteligencja fc barcelona

Z usług sztucznej inteligencji korzystają już 4 kluby europejskie, które jednak nie chcą podawać nazwisk, aby nie chcą utracić konkurencyjności. Rossi i jego koledzy badają teraz, czy mogą dokładniej oszacować straty, dodając dodatkowe zmienne, takie jak częstość akcji serca i stopień pocenia się. Są również zainteresowani tym, czy potrafią przewidzieć konkretny typ urazu.


Własny system, który wykorzystuje dane GPS i tętna, a także raportowany przez piłkarzy sen, nastrój i bolesność mięśni uruchomił w czerwcu zeszłego roku także Microsoft. Teraz jest on używany przez amerykański zespół piłkarski Seattle Reign, hiszpański zespół piłkarski Real Sociedad, drużynę Seattle Seahawks NFL i australijski zespół krykieta. Ich wyniki są w większości poufne, ale Seattle Reign twierdzi, że od czasu rozpoczęcia pracy z nową technologią nieprzewidziana była tylko jedna kontuzja zawodnika w sezonie.