Średniowieczna dżuma i wojna trzydziestoletnia w XVII wieku w Europie miały niszczycielski wpływ na budownictwo i rozwój kontynentu. Taki jest wniosek nowej analizy drewna stosowanego w historycznych budynkach europejskich wykorzystującej metodę pierścienia drzewa.

infoplanet technologia dzuma wojna i budownictwo badania

Drewno ze stanowisk archeologicznych jest rutynowo zbierane, analizowane i datowane przy użyciu dendrochronologii lub datowania pierścieni. Tym sposobem naukowcy zweryfikowali wcześniejsze badania, zbierając dane o prawie 50 tys. takich kawałków drewna wykorzystywanych do budowy budynków w latach 1250–1699. Skompilowanie dat pozwoliło badaczom ustalić szerszą historię rozwoju w ciągu 450 lat i porównać ją z opisem najważniejszych wydarzeń historycznych w tym czasie.

Badane drewno pochodziło z Europy Środkowej i Zachodniej, głównie z niemieckiego i francuskojęzycznego regionu dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Drzewostan z daktyli udowodnił, że aktywność budowlana gwałtownie spadła w okresie znanym jako późnośredniowieczny kryzys XIV i XV wieku oraz ponownie, w czasie wojny trzydziestoletniej, która toczyła się między 1618 a 1648 rokiem.

infoplanet technologia dzuma wojna i budownictwo wnioski

Wielu badaczy wcześniej uważało, że późnośredniowieczny kryzys rozpoczął się wraz z Wielkim Głodem w 1315 roku, ale pierścienie na drzewie wskazują, że budowa zwolniła już o około 1300 roku. Naukowcy twierdzą, że jest to dowód na małe zbiory i inne trudności, które wystąpiły już wówczas i prawdopodobnie trwały do 1415 roku, obejmując Czarną Śmierć – wybuch epidemii od 1346 roku do 1351 roku.

W 1349 roku, w środku epidemii, która mogła zabić około 25 mln ludzi w całej Europie, naukowcy odkryli najniższą liczbę ściętych drzew. Jak stwierdzili naukowcy, inne epidemie również wpłynęły negatywnie na budownictwo. Na przykład prace budowlane miały tendencję do spowalniania, gdy ceny zbóż były wysokie z powodu złych zbiorów. Wówczas wzrost populacji był ograniczony z powodu niedożywienia, a tym samym mniejszy był popyt na nowe budynki.

Źródło: Journal of Archaeological Science, DOI: 10.1016 / j.jas.2018.08.006

kup artykuly platne