Świat jest na krawędzi. Korea Północna grozi wojną. Nikt nie wie, co zrobi Donald Trump. Postępuje proces dezinformacji, a w finansach dominują kryptowaluty. Oto przewodnik po pesymistycznych wydarzeniach, które być może wydarzą się do roku 2028. Czy myślisz, że są możliwe?

Scenariusz I: Nieprawdziwe informacje zniszczą Facebooka

2018

Amerykańskie badania sugerują, że Facebook i inne media społecznościowe nie potrafią powstrzymać rozprzestrzeniania się dezinformacji. Jeden z sondaży pokazuje na przykład, że 30% wyborców uważa, że Hillary Clinton kandyduje do Senatu. To jednak nie wszystko. Według ankiet przeprowadzonych przez Pew Research Center, 64% ankietowanych uważa, że dezinformacja to świetny interes. Takiemu myśleniu nie poddają się twórcy Facebooka.

2019

Facebook zatrudnia tysiące pracowników do usuwania podejrzanych treści, ale jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będą w stanie wykryć wszystkie. Okazuje się, że prawie połowa postów na Twitterze to takie „fałszywe wiadomości”.

2020

Prezesi firm z Doliny Krzemowej ogłaszają, że opracowali programy sztucznej inteligencji, które z dużym prawdopodobieństwem wykorzenią dezinformację.

2025

Nikt nie wie, co w internecie jest prawdą, a co fałszem. Facebook, Twitter i Google przestają istnieć w formie, jaką znamy dziś.

2028

Powstaje wiele platform wymiany informacji, co jedynie pogłębia dezinformację.

Scenariusz II: Bitcoin zastąpi systemy bankowe na świecie

2018

Lokalny pożyczkodawca ze Stanów Zjednoczonych ogłasza, że jego systemy zostały zniszczone w wyniku cyberataku, a wszystkie depozyty zniknęły. Bankowcy na całym świecie zapewniają posiadaczy rachunków, że ich środki finansowe są bezpieczne. Bitcoin osiąga wartość do 40000 dolarów za sztukę, przez co pojawiają się silne obawy dotyczące bezpieczeństwa systemu finansowego. Cena złota również rośnie, ale nie w takim tempie jak wirtualnej waluty.

2021

Przedsiębiorca z Chin przyjmuje własną kryptowalutę do użytku w swojej rozległej sieci e-commerce, co pozwala na stworzenie rynku cyfrowego na rynku masowym. Grecja i kilka krajów afrykańskich przyjmuje bitcoin jako oficjalną walutę, a jego cena osiąga wartość 100000 dolarów.

2023

W wielu bankach na świecie ktoś wprowadza złośliwe oprogramowanie, które pobiera dane i środki pieniężne.

2026

Główne banki centralne korzystają z technologii blockchain, omijając banki i emitując cyfrowe pieniądze bezpośrednio do gospodarstw domowych.

2028

Systemy wielu komercyjnych kredytodawców rozpadają się. Globalny system finansowy ustąpił miejsca rozdrobnionej mozaice cyfrowych walut i systemów płatności, zdominowanych przez takich graczy, jak Alipay czy Amazon. Bitcoin osiąga wartość miliona dolarów.

Przedstawione scenariusze nie mają charakteru prognoz. Zamiast tego są prowokacyjnymi pomysłami, które mają na celu skłonienie cię do myślenia o tym, jak szybko zmienia się nasz świat. Czy myślisz, że taki rozwój wypadków jest możliwy, a może masz swoje własne pomysły na losy przyszłości?