Następną granicą dla gier wideo mogą być narządy wewnętrzne. Gracze Guts Game chcą walczyć z wirtualnym pasożytem, powodując mierzone za pomocą połkniętego czujnika zmiany w jelitach.

Małe czujniki, takie jak te używane w FitBits, uczestniczyły w ćwiczeniach gamifikacyjnych już wcześniej. Mają one wiele zastosowań: mogą wykrywać chemikalia, temperaturę, pH lub ciśnienie. Zhuying Li i Floyd Mueller z Royal Melbourne Institute of Technology w Australii postanowili zatem zbadać, jaki rodzaj gier można uruchomić z ich wykorzystaniem.

infoplanet technologia gra w jelitach wirtualny swiat

Gra Guts jest przeznaczona dla dwóch graczy. Po połknięciu pigułki, muszą oni zmienić temperaturę jelit w określonych momentach w ciągu kolejnych 36 godzin, aby zabić wirtualnego pasożyta. Gracze robią to, spożywając gorące lub zimne napoje i pikantne posiłki, które powodują na przykład pocenie się w trakcie forsownych ćwiczeń. Dane o temperaturze ciała czujnik wysyła do aplikacji Gut Game. Zwycięzcą jest osoba, która najczęściej zbliża się do temperatury docelowej we właściwym czasie.

– W przeciwieństwie do niektórych gier, nie ma sporów co do czasu zakończenia. Gra kończy się, gdy jeden z graczy wydala czujnik – mówi Li.

Do tej pory grę testowało 7 par graczy, a ich reakcje były mieszane. Niektórzy odczuwali niepokój przy połykaniu urządzenia, inni stwierdzili, że dowiedzieli się wiele o swoich ciałach – szczególnie o tym, jak jedzenie i picie mogą z łatwością zmienić temperaturę czujnika znajdującego się w żołądku ale jak ćwiczenia mogą wpływać na ciało.

Gra została zaprezentowana na konferencji w październiku. Jej twórcy zapewnili, że nie ma ryzyka dla graczy, ponieważ zmiany temperatury są niewielkie. Oprócz stworzenia nowej formy gry, Mueller ma nadzieję, że dzięki gamifikacji pigułek gracze mogą wdrożyć nawyki, które pomogą przestrzegać zaleceń lekarskich. Z szacunków lekarzy wynika, że obecnie nie wypełnia ich około połowa pacjentów.

kup artykuly platne