Co najmniej dwóch intergalaktycznych intruzów – gwiazd spoza Drogi Mlecznej – pędzi przez naszą galaktykę z prędkością ponad 700 kilometrów na sekundę. Zostały one dostrzeżone w skarbcu danych z misji satelitarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej Gaia.

infoplanet technologia gwiazdy a sztuczna inteligencja wstep

Badania gwiazd

25 kwietnia Gaja wypuściła drugą partię danych o 1,7 miliarda gwiazd. Dla 1,3 miliarda z nich Gaia mierzy odległości do gwiazd, a także ich ruchy po niebie. Dla podzbioru 7 milionów gwiazd Gaia zmierzyła ich prędkość radialną – jak szybko oddalają się one od Ziemi lub przybliżają się w jej kierunku.

Tomasso Marchetti i jego koledzy z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii zbadali te 7 milionów gwiazd, aby zidentyfikować podróżujące z prędkością większą niż około 450 kilometrów na sekundę. Znaleźli 165 punktów. Zespół obliczył, że 28 ze 165 gwiazd ma ponad 50% szans na ucieczkę przed grawitacyjnym przyciąganiem Drogi Mlecznej.

infoplanet technologia gwiazdy a sztuczna inteligencja badania gwiazd

– Zasadniczo odlatują z Drogi Mlecznej na zawsze – powiedział Marchetti.

Supernowa – efekt uboczny

Garstka niezwiązanych gwiazd została wyrzucona z centrum galaktycznego, gdzie grawitacja centralnej, masywnej czarnej dziury rozpadła się.

Rekonstrukcje prędkości i orbit sugerują, że około połowa z 28 gwiazd o wysokiej prędkości prawdopodobnie pochodzi spoza naszej galaktyki. Najbardziej intrygujące są dwie gwiazdy o prędkości przekraczającej 700 kilometrów na sekundę.

infoplanet technologia gwiazdy a sztuczna inteligencja supernova

– Zrobili naprawdę dobrą robotę polegającą na zidentyfikowaniu wszystkich potencjalnych hiperszybkich gwiazd w tej podgrupie – mówi Douglas Boubert z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. – Mają jeden obiekt, który kieruje się ku nam, jego prędkość radialna wynosi plus minus 600 kilometrów na sekundę. To pewne odkrycie. Jestem pewien, że są ludzie, którzy starają się uzyskać więcej danych na ten temat z naziemnych teleskopów.

Uciekające karły

Boubert jest członkiem innego zespołu kierowanego przez Kena Shen na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który przeanalizował dane Gai dla określonego rodzaju uciekającej gwiazdy: białego karła, który został wyrzucony z podwójnego systemu dwóch białych karłów. Jeden karzeł powoli odciąga materię od drugiego i kiedy osiąga 1,4 razy większą masę od naszego Słońca, eksploduje, wyrzucając swojego towarzysza w kosmos z prędkością przekraczającą 1000 kilometrów na sekundę.

Zespół Shena odkrył w danych Gai siedem możliwych białawych karłów o bardzo dużej prędkości. Następnie wykorzystał naziemne teleskopy do zbadania spektrum światła tych gwiazd i wykazał, że trzy z siedmiu to najprawdopodobniej białe karły, które kiedyś były towarzyszami dla innych białych karłów.

infoplanet technologia gwiazdy a sztuczna inteligencja biale karly

Marchetti twierdzi, że takie odkrycia „pokazują, w jaki sposób Gaia może radykalnie zmienić nasz pogląd i zrozumienie gwiazd o wysokiej prędkości”. Jego zespół wykorzystuje teraz sztuczną inteligencję do analizy większego zbioru danych z 1,3 miliarda gwiazd, aby znaleźć jeszcze więcej pędzących gwiazd.