Wyobraźmy sobie, że organizacja terrorystyczna lub złowrogie państwo postanawia unicestwić światowy internet, niszcząc podmorskie światłowody. Może się wydawać, że to koszmarny scenariusz, który nigdy nie może się spełnić. jednak czy na pewno tak jest?

Paraliż komunikacji cyfrowej?

Kable, które biegną wzdłuż dna oceanu, odpowiadają za niemal całą cyfrową komunikację transoceaniczną. To właśnie dzięki nim możesz wysłać wiadomość na Facebooku do przyjaciela w Dubaju lub otrzymać wiadomość e-mail od kuzyna w Australii. To ogromne możliwości, ale równie wielkie zagrożenie. Siły Marynarki Wojennej od lat ostrzegają, że gdyby Rosja, którą już wielokrotnie przyłapywano na nielegalne przebywanie w pobliżu kabli, miała je zaatakować – nastąpiłaby katastrofa.

Uszkodzenie kablo światłowodu

– Ewentualne zniszczenie kabli przez Rosję natychmiastowo i potencjalnie katastrofalnie wpłynie na gospodarkę – przekonuje brytyjski oficer wojskowy. – Z tego powodu NATO planuje wskrzesić punkt kontrolny z okresu zimnej wojny, aby częściej monitorować aktywność rosyjskich okrętów na Północnym Atlantyku.

Scenariusz, w którym internet zostaje zaatakowany poprzez uszkodzenie części kabli, jest przerażający. Jednak jeśli Rosja lub jakikolwiek inny kraj bądź organizacja miałyby do tego doprowadzić, konsekwencje byłyby prawdopodobnie mniej poważne niż te, przed którymi ostrzega wojsko. Światowa infrastruktura internetowa jest podatna na zagrożenia, ale istnieje wiele bardziej skomplikowanych problemów niż dywersja. Ich zrozumienia wymaga uświadomienia sobie, , jak działa system kabli.

– Obawy przed kimś, kto sabotuje pojedynczy kabel lub sieć kabli, są przesadzone – uspokaja Nicole Starosielski, profesor na New York University, która podczas pisania publikacji „The Undersea Network” przez sześć lat studiowała strukturę połączeń internetowych. – Gdyby ktoś wiedział, jak działają te systemy i odpowiednio zaplanował atak, mógłby zakłócić system, ale prawdopodobieństwo jest bardzo małe. Większość obaw nie wynika więc z realnego zagrożenia – dodaje.

Paraliżujące usterki

Zdanie ekspertów potwierdza praktyka. Już dziś pęknięcia kabli, wywołane naturalnymi lub niezamierzonymi przyczynami, jak podwodne trzęsienia ziemi, rozsypywanie się skał bądź zahaczanie przez kotwice, nie są anomalią. Szacuje się, że każdy spośród 428 kabli podmorskich na całym świecie jest uszkadzany co kilka dni. Nie znaczy to oczywiście, że ludzie nie są w stanie celowo niszczyć kabli. U wybrzeży Wietnamu w 2007 roku rybacy zaplątali sieciami wiele kilometrów przewodników, zakłócając obsługę sieci na kilka miesięcy. Nie spowodowało to jednak internetowego paraliżu, ponieważ kraj miał jeszcze jeden kabel.

Przekierowywanie połączenia po uszczodzeniu kabla

Sami użytkownicy globalnej sieci nie zauważyli usterki kabla, ponieważ wiadomości są natychmiast przekierowywane. Przykładowo, jeśli dyskutujesz przez internet z przyjacielem w Rumunii, a łódź rybacka lub kotwica rozerwą kabel, twoja rozmowa po prostu przechodzi przez inną linię. Co więcej, w wielu regionach świata, takich jak Europa, Stany Zjednoczone czy Azja Wschodnia, część kabli przebiega tą samą drogą. Oznacza to, że jeżeli cokolwiek odetnie garść z nich zlokalizowanych pod Atlantykiem, ich funkcję przejmą pozostałe. W rzeczywistości nawet po zerwaniu każdego atlantyckiego kabla transoceanicznego w dalszym ciągu twoje wiadomości mogłyby zostać przekierowane drugą stroną – przez Pacyfik.

 Być może połączenie nie działałoby zbyt dobrze lub nie mógłbyś uzyskać najwyższej jakości, ale nie ma możliwości, że uszkodzenie zamknęłoby całkowicie drogę komunikacji – ocenia Alan Mauldin, dyrektor ds. Badań w TeleGeography – firmie zajmującej się badaniem rynku, która specjalizuje się w telekomunikacji, w tym w kablach podmorskich.

kup artykuly platne