Hawaje. Wulkan Kilauea wyrzuca lawę i popiół przez ponad miesiąc. Gwatemala. Wulkan Volcan del Fuego wybucha z ogromną, śmiercionośną siłą. Dlaczego tak się dzieje?

Wulkany w centrum uwagi

W Gwatemali potwierdzono co najmniej 75 zgonów, 200 osób jest nadal zaginionych, a na Hawajach zostało zniszczonych przynajmniej 8 domów. Ludzie zaczęli myśleć o katastrofalnej reakcji łańcuchowej.

Jednak wulkanolodzy twierdzą, że prawda jest bardziej prozaiczna. Wybuchy wulkanów zdarzają się w niezamieszkałych regionach przez cały czas, ale kiedy dwie niszczycielskie siły następują po sobie, zaczyna to budzić pytania, czy istnieje jakaś wspólna przyczyna.

infoplanet technologia kiedy wybucha wulkan wulkany w centrum uwagi

– Na przykład, w kwietniu był wybuch w Vanautu, ale nikt tego nie zauważył – mówi Jess Johnson, wulkanolog z University of East Anglia, który niedawno spędził dwa lata studiując wybuchy wulkanów na Hawajach. – Na świecie jest tak wiele wulkanów, że zawsze coś się dzieje – dodaje.

Wszędzie wybuchy

Historyczne dane dotyczące erupcji wulkanicznych skatalogowane przez Globalny Program Wulkanizmu Instytutu Smithsonian pokazują, że liczba erupcji od 2000 roku jest dość stała i waha się od około 65 do 80 rocznie.

Istnieją również solidne geologiczne powody, dla których erupcje zazwyczaj nie są głośnymi wydarzeniami.

– Są to dość lokalne zjawiska. Wybuchy zdarzają się, gdy skała pod szczytem wulkanu topi się tworząc magmę, ale przyczyną tego topnienia jest zazwyczaj lokalny charakter, w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów – wyjaśnia Johnson.

infoplanet technologia kiedy wybucha wulkan wszedzie wybuchy

W Gwatemali winę ponosi jedna tektoniczna płyta ślizgająca się po drugiej. Na Hawajach – Kilauea wybuchła po tym, jak załamał się spód jeziora lawy na szczycie. Różne miejsca, inna geologia, różne przyczyny.

– Jeśli wybuchające wulkany są oddalone od siebie o ponad 100 kilometrów, nie ma miedzy nimi związku – zapewnia Johnson. – Może po prostu występujące po sobie erupcje zwiększają zainteresowanie wybuchami i wywołują alarm? Nie jestem pewien, czy wybuch w Gwatemala miałby taki sam rozgłos, gdyby nie wydarzenie na Hawajach. Ludzie chcą tworzyć połączenia, a może media społecznościowe mają z tym wiele wspólnego? –  zastanawia się badacz.