Składanie płaskich mebli może być uciążliwe i frustrujące. Dlaczego więc nie pozwolić, aby zrobiły to roboty? Para ramion robota może teraz zmontować krzesło IKEA w kilka minut i bez kłopotu.

infoplanet technologia krzeslo ikea bez montazu robot

Zestaw składa się z dwóch przemysłowych ramion robotów z chwytakami i czujnikami siły, które obserwują kamery 3D. Na początku części krzesła IKEA są pomieszane i rozrzucone przed ramionami. Aparat wykonuje migawkę sceny i przekazuje położenie każdej części do ramion robota.

Roboty musiały zostać zaprogramowane informacjami, w jaki sposób części pasują do siebie i w jakiej kolejności. Uzbrojone w te dane, automatycznie określają swoje ruchy, używając czujników siły, aby upewnić się, że nic nie zostało przekręcone.

– W naszej przyszłej pracy planujemy włączyć sztuczną inteligencję, aby robot mógł samodzielnie wykonać sekwencję instrukcji – mówi Quang-Cuong Pham z Nanyang Technological University w Singapurze, jeden z twórców systemu.

Na razie ramiona są w stanie łączyć ze sobą meble tylko za pomocą kołków pasujących do wcześniej wywierconych otworów. Umieszczają kołki w pobliżu otworów i poruszają się ruchem spiralnym, aż do momentu, w którym dokonają montażu. Pham mówi, że jest to najtrudniejsza część, ponieważ kołki i otwory są tak małe, że kamera 3D nie jest w stanie precyzyjnie określić ich pozycji.

infoplanet technologia krzeslo ikea bez montazu robot skladanie

Złożenie krzesła zajmuje ramionom robota 20 minut. Lokalizacja części zajmuje tylko 3 sekundy, planowanie ruchu zajmuje około 11 minut, a samo złożenie krzesła zajmuje około 9 minut. Kilka krzeseł nie nadawało się do użytku pod koniec procesu. „Jest kilka kroków, które nie zostały zakończone” – mówi Pham. Ale kto nie znalazł kilku nieużywanych śrub po dniu składania mebli IKEA?