Amerykańscy żołnierze formacji Marines opracowują nową broń laserową, która może przesyłać wiadomości głosowe z dużej odległości zanim zostanie wykorzystana jako broń niosąca zniszczenie. Zgodnie z dokumentami US Navy, Scalable Compact Ultra-short Pulse Laser System (SCUPLS) będzie nieśmiercionośną bronią do kontroli tłumu.

Laser został zbudowany na prototypach opracowanych przez Pentagon. Emituje on intensywny puls trwający zaledwie kilka milionów miliardowych części sekundy, ale wystarczająco potężny, aby w powietrzu lub bezpośrednio na powierzchni celu wytworzyć kulę plazmy. Silniejszy laser detonatora eksploduje kulkę plazmową, co powoduje błyskotliwy błysk i głośny huk.

infoplanet techologia laser ktory krzyczy badania

SCUPLS może powodować wzrost efektów przy różnych poziomach mocy. Przy najniższym ustawieniu szybka seria błysków zostanie zmodulowana tak, by przenosić zrozumiałą, ale zautomatyzowaną mowę, przekazując instrukcje na duże odległości – nawet do 100 metrów. Na wyższych poziomach będzie generował błyski tak głośne jak wnętrze silnika odrzutowego i oślepiająco jasne. Kiedy wyceluje bezpośrednio w człowieka, SCUPLS będzie boleśnie parował zamiast palić zewnętrzną warstwę skóry, a później zamieni się w gaz.

– Poprzednia broń została ograniczona siłą dostępnych laserów. Nie możemy, jak dotąd, zapewnić pełnej mocy lasera, niezbędnej do uzyskania wszystkich trzech pożądanych efektów nieśmiercionośnych. Projekt SCUPLS będzie pracował nad zwiększeniem zarówno mocy na impuls, jak i liczby impulsów na sekundę – głosi oświadczenie Pentagonu.

infoplanet techologia laser ktory krzyczy wnioski

W przeciwieństwie do istniejących broni do kontroli tłumu, mówiący laser może zapewnić eskalację siły – na przykład nakłonić osobę do zatrzymania się lub odłożenia broni. Jeśli nie spełni warunków, SCUPLS może zastosować rosnące efekty, zwiększając moc aż do spełnienia warunków.

Jak przekonuje Jürgen Altmann z Dortmund University of Technology, nie jest jasne, w jaki sposób zapewnione zostanie bezpieczeństwo. Jednak decydujące dla uniknięcia trwałej kontuzji będzie dawkowanie. Plan zakłada zamontowanie SCUPLS na małym pojeździe. Faza projektowania powinna zakończyć się w 2019 roku, po czym laser zostanie zbudowany i przetestowany jako prototyp.

kup artykuly platne