Jak donosi raport „Defence One” Pentagon bada zdolność wykorzystania ludzkiego umysłu do kontrolowania maszyn i broni.

Według nieoficjalnych informacji Agencja Obrony Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA) pracuje nad „interfejsem neuronowym”, pozwalającym użytkownikom na łączenie się z systemami wojskowymi za pomocą ich umysłu. Idea to nieinwazyjny mechanizm funkcjonujący poza ciałem, wspomagany przez przyjmowaną doustnie substancje chemiczną, która pomogłaby zewnętrznym czujnikom odczytać aktywność mózgu.

infogmina technologia ludzki mozg i maszyna

– Odkąd po raz pierwszy człowiek zaczął obrabiać kamień lub konstruować włócznie tworzył również narzędzia, które pomagają wchodzić w interakcje ze światem. Narzędzia, z których korzystamy, z czasem stały się bardziej wyrafinowane... ale nadal wymagają fizycznej formy sterowania takiej jak dotyk lub głos Ta technologia pozwoliłaby ludziom współdziałać z komputerem tak, jakby było on częścią ich własnego ciała – komentował pomysł kierownik działu Biologii Technologii DARPA Al Emondi. – Nie myślimy o technologii N3 jako o nowym sposobie latania samolotem lub komunikacji z komputerem, ale jako o narzędziu do łączenia ludzi i maszyn – dodaje.

infogmina technologia ludzki mozg i maszyna

Prace nad nową technologią ruszyły dzięki programowi Revolutionizing Prothetics DARPA, w którym niepełnosprawni weterani mogą kontrolować kończyny protetyczne „za pomocą elektrody wszczepionej w mózg”. Według Ala Emondi nowy interfejs „nie będzie jednak wymagał stosowania implantów chirurgicznych”.

Jak przekonuje Emondim, kiedy zbliżamy się do przyszłości, w której coraz bardziej autonomiczne systemy będą odgrywały decydującą rolę w operacjach wojskowych, technologia interfejsu neuronowego może pomóc żołnierzom w budowaniu bardziej intuicyjnej interakcji z wykorzystywanymi na co dzień systemami. Krytycy obawiają się jednak, że taka technologia mogłaby „podsycić teorie spiskowe dotyczące kontroli umysłu”.

kup artykuly platne