Mars jest pełen cząsteczek organicznych, które muszą się rozwijać. W dwóch badaniach wykonanych za pomocą łazika Curiosity znaleziono metan oraz bardziej złożone cząsteczki organiczne, które zachowały się w glinie przez 3,5 miliarda lat. Większość z nich zawiera węgiel, przez co zalicza się do cząsteczek organicznych, ale żadna ze znanych substancji nie jest złożona tak jak znaleziona na wyschniętym dnie jeziora na Marsie.

Cząsteczki i meteoryty

– Są to złożone cząsteczki organiczne, które, jak sądzimy, pływały w jeziorze na Marsie ponad 3 miliardy lat temu, a dziś je odkrywamy – mówi Kirsten Siebach z Rice University w Teksasie.

Cząsteczki te mogły zostać przyniesione przez meteoryty lub powstać w wyniku procesów wulkanicznych. Jest jednak również szansa, że pochodzą od żywych organizmów. Nawet jeśli nie rozwinie się z nich życie, mogłyby posłużyć jako pożywienie dla drobnoustrojów na Marsie. A fakt, że zostały zachowane przez tak długi czas, oznacza, że wszelkie mikroby, jeśli kiedykolwiek istniały, mogłyby potencjalnie zostać podobnie zachowane.

infoplanet technologia mars pelen zycia czasteczki i meteoryty

– Ponieważ istnieje związek między cząsteczkami organicznymi a życiem, zrozumienie, gdzie są cząsteczki organiczne i jak są konserwowane, jest bardzo ważne – wyjaśnia Jennifer Eigenbrode z Centrum Kosmicznego Goddard w NASA Center in Maryland, która kierowała zespołem badającym cząsteczki organiczne.

Podziemne złoża

Inny zespół wykorzystał Curiosity do zbadania zawartości w atmosferze Czerwonej Planety prostszej cząsteczki organicznej – metanu. Choć wiadomo było, że metan tam istnieje, to, kiedy i gdzie jest go najwięcej, wydawało się przypadkowe.

Obserwowane fluktuacje najlepiej wyjaśnia przyjęcie założenia, że metan Marsa płynie z głębokiego podziemia i przesuwa się na powierzchnię przez pory i szczeliny. Gdy jest zimno, przylega do pyłu powierzchniowego, ale zmiana temperatury o kilka stopni powoduje już jego uwolnienie do atmosfery.

W jaki sposób podziemny metan mógł się tam dostać? Ta kwestia wciąż pozostaje tajemnicą. Jest nawet możliwe, że metan i inny materiał organiczny mogą być spokrewnione. Czy istnieją organizmy, które zapoczątkowały te procesy, czy to można nazwać życiem? Na te pytanie wciąż nie znamy odpowiedzi.

infoplanet technologia mars pelen zycia podziemne zloza

Podobnie jak bardziej złożone substancje organiczne, metan może być produkowany biologicznie lub geologicznie, a jego źródło jest prawie niemożliwe do odróżnienia nawet na Ziemi. Istnieje długa lista procesów biologicznych, które mogą wytwarzać organiczne cząsteczki na Marsie. Czy można to nazwać życiem?