Większość z nas uznałaby za nieprzyjemne wyobrażać sobie, że w ludzkim ciele żyje wiele trylionów bakterii, wirusów i grzybów, niewidocznych gołym okiem. Jednak Richard Sprague, inżynier oprogramowania z Seattle, poświęcił ostatnie 5 lat swojego życia lata, aby rozwikłać tajemnice swojego mikrobiomu.

Tajemnica mikrobiomu

Sprague w latach 90. rozpoczął karierę w firmie Apple jako inżynier oprogramowania. W pewnym momencie zaczął myśleć o przełomie w dziedzinie technologii konsumenckich, co doprowadziło go do zaskakującej przestrzeni: biologii. Dokładniej mówiąc, natknął się na rozwijający się obszar badań wokół mikrobiomu, który można ogólnie zdefiniować jako „całą społeczność drobnoustrojów występujących w dowolnym miejscu i czasie”.

infoplanet technologia mikrobiom w ludzkim ciele tajemnica mikrobiomu

W ostatnich latach tematem tym zajmował się Jonathan Eisen, mikrobiolog i profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis w Kalifornii. Miał on do dyspozycji narzędzia, które pozwalały lepiej zrozumieć mikrobiom i dowiedzieć się, w jaki sposób odnosi się on do ludzkiego zdrowia i samopoczucia.

Sprague nie jest naukowcem, mimo to znalazł sposób na pomoc w zgłębianiu tajemnicy tego zjawiska. Aby to zrobić, w pięć lat wykonał 600 testów.

Bakterie, wirusy i grzyby

W ostatniej dekadzie technologia umożliwiła analizowanie nie tylko naszych genów, ale także występujących w ludzkich ciałach bakterii, wirusów i grzybów. Obecnie naukowcy zgadzają się co do tego, że około połowa komórek w organizmie jest ludzka, połowa zaś należy do drobnoustrojów, a badanie obydwu ma dużą wartość. Sprague identyfikuje się z rozwijającym się ruchem, który obejmuje gromadzenie wszelkiego rodzaju danych o ciele w celu poprawy zdrowia. W 2014 roku postanowił zrobić wszystko, aby zrozumieć swoje ciało. Był jednym z pierwszych, którzy próbowali analizować swoje DNA i jego mikrobiom.

infoplanet technologia mikrobiom w ludzkim ciele bakterie, wirusy, grzyby

– Około 5 lat temu zacząłem uczyć się o wszystkich drobnoustrojach, które nie są ludźmi, ale w nich mieszkają i wyraźnie mają znaczenie. Obecnie mogę być najbardziej przetestowanym ciałem ludzkim na świecie. Mój mikrobiom w jelitach, nosie, ustach i w skórze była analizowany ponad 600 razy – wyjaśnia Sprague.

Sprague stworzył wykresy i grafikę, aby lepiej wizualizować dane i szukać potencjalnych wzorców. Często włączał non do analizy swoje metody snu, jedzenia i ćwiczeń, które metodycznie śledził za pomocą iPhone'a. Ponadto musiał zebrać wiele własnych odchodów, będących najczęściej wykorzystywanym materiałem w badaniach mikrobiologicznych jelit. Jednak – jak twierdzi – dzięki temu odkrył kilka interesujących faktów na temat własnego ciała.

Mikrobiom a dieta

Jak przekonuje Sprague, wśród napojów sprzedawanych jako źródło probiotyków, kombucha nie wydaje się przynosić znacznego wzrostu drobnoustrojów. Ulubieńcem bakterii zdecydowanie jest jednak kefir. Jak pisał inżynier na blogu, „chociaż nie wskażę konkretnej ilości przynoszącej korzyści, zauważam, że jestem bardziej energiczny w dniach, kiedy piję kefir”.

infoplanet technologia mikrobiom w ludzkim ciele sieta a mikrobiom

Dieta może mieć również zróżnicowany wpływ na mikrobiom ze względu na sen. Sprague zaobserwował, że kiedy uwzględniał w diecie skrobię ziemniaczaną, był w stanie zwiększyć ilość drobnoustroju zwanego bifidobacterium – składnika znajdującego się w wielu komercyjnych probiotykach, ale wyłącznie przy odpowiedniej konfiguracji snu.

– Dowiedziałem się, że ten drobnoustrój lubi żywić się specyficznym rodzajem odpornej skrobi w ziemniakach, kiedy jadłem ją około 8 godzin przed snem. Widziałem efekty, mój sen tej nocy był niesamowity. Wydaje mi się, że dieta wpłynęła na poziom melatoniny, która wywołuje sen – wyjaśnia badacz.

Naukowcy pochwalają działania Sprague'a, jednocześnie zaznaczając, że powiązania między mikrobiomem a zdrowiem są niezwykle złożonym zagadnieniem. Jednym z niewielu potwierdzonych zastosowań medycznych związanych mikrobiomu jest obecnie leczenie infekcji bakteryjnej o nazwie Clostridium difficile po usunięciu przez antybiotyki bakterii obecnych w jelitach. Okazało się, że skuteczność terapii zwanej przeszczepem kału wynosi ponad 90%. W międzyczasie Sprague jest gotów zaoferować się jako źródło wiedzy tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o swoim mikrobiomie.

Źródło: CNBC

kup artykuly platne