Drukarka 3D stworzyła w całości most, który ma ponad 26 m długości. Dzięki temu dzielnica Baoshan w Szanghaju jest teraz miejscem zlokalizowania najdłuższego na świecie betonowego mostu, który wyprodukował zespół z Wyższej Szkoły Architektury Tsinghua w Pekinie, a wykonała drukarka 3D.

infoplanet technologia most z drukarki 3d technologia

Najdłuższy na świecie drukowany most był wzorowany na słynnym, najstarszym w kraju moście Zhaozhou, zbudowanym w latach 595-605 w prowincji Hebei w północnych Chinach. Został jednak wykonany nie z płyt wapiennych – jak pierwowzór – lecz przy użyciu znacznie nowocześniejszych technik budowlanych. Rekordowy most może nie być tak piękny, jak słynny wzorzec, ale na jego korzyśc przemawia fakt, iż został wyprodukowany w ciągu 450 godzin i kosztował zaledwie ułamek ceny wielkiego poprzednika.

Najdłuższy na świecie most z drukarki 3D został zaprojektowany przez profesora Xu Weiguo. Jego korpus składa się z 44 betonowych zespołów 3D, a boki wykonane są z 68 oddzielnych płyt betonowych. Most został wydrukowany kawałek po kawałku, za pomocą dwóch robotycznych ramion i technologii opracowanej przez Xu. Uniwersytet Tsinghua twierdzi, że koszt projektu jest o jedną trzecią mniejszy niż koszt standardowego mostu o podobnej wielkości.

infoplanet technologia most z drukarki 3d Baoshan

Choć most z drukarki 3D może budzić obawy dotyczące jego trwałości czy bezpieczeństwa, twórcy zapewniają, że został dokładnie sprawdzony. Przed rozpoczęciem budowy stworzono model najdłuższego na świecie most z drukarki 3D, aby sprawdzić integralność projektu i udowodnić jego zdolność do udźwignięcia pieszych. Most zawiera również systemy, które monitorują wewnętrzne napięcia, pomagając projektantom śledzić stan konstrukcji w czasie rzeczywistym.

Pierwszy na świecie betonowy most, który wykonała drukarka 3D, został stworzony przez Eindhoven University of Technology w mieście Gemert w Holandii i otwarty w październiku 2017 roku. Jednak miał on niecałe 8 m. Jego struktura obejmuje około 800 warstw betonu i została zaprojektowana wyłącznie dla rowerzystów.

kup artykuly platne