Lot Qantas QF9 to najlepszy dowód na to, że na naszych oczach tworzy się historia. Po trwającej 17 godzin i 6 minut bezpośredniej podróży z Perth w Zachodniej Australii, samolot ląduje na lotnisku Heathrow w Londynie, pokonując 14 875 kilometrów.

Historyczne loty

Pierwszy realizujący trasę Boeing 787-9 z ponad 230 pasażerami i załogą na pokładzie wylądował na Heathrow o 5.30 rano w zimny niedzielny poranek. Z Perth QF9 odleciał około godziny 18.00 czasu lokalnego. Lotem tym udali się w podróż dyrektor generalny firmy Alan Joyce, australijski minister handlu i turystyki Steve Ciobo oraz grupa dziennikarzy na pokładzie. Była to pierwsza komercyjna podróż pasażerska bezpośrednio między Australią a Europą. Dlatego wielu pasażerów specjalnie zarezerwowało lot, by stać się częścią ważnej chwili w historii.

Dreamliner, którego używa Qantas – narodowe linie lotnicze Australii, ma o 20% niższe zużycie paliwa niż samoloty o podobnych rozmiarach. Zaplanowane niemal 15 tysięcy kilometrów podniebnej przestrzeni pokonał więc bez większych kłopotów. Wyłącznie krótko po starcie, kiedy samolot przelatywał nad Cyklonem Marcus u zachodniego wybrzeża Australii, pasażerowie musieli znosić turbulencje.

Idea ekstremalnej podróży długodystansowej skłoniła firmę nie tylko do wprowadzenia nowego lotu, ale i do rozważenia nowych sposobów radzenia sobie z opóźnieniem w ruchu lotniczym w wielu strefach czasowych. Z tego względu – oprócz wprowadzenia nastrojowego oświetlenia – Qantas podjęło współpracę z Uniwersytetem w Sydney, by zmierzyć czas snu i ruchu pasażerów na pokładzie. Już podczas pierwszego lotu dziesięciu pasażerów było wyposażonych w medyczną bransoletkę Fit-Bit, monitorującą ich pomiar snu i aktywności fizycznej.

Nowy rozdział – nowe otwarcie

– Dziś bierzemy udział w niesamowitym historycznym locie, który jest najszybszym lotem pomiędzy Australią a Wielką Brytanią, jaki kiedykolwiek miał miejsce. Tak więc gratuluję tej niesamowitej okazji – przywitał pasażerów Alan Joyce.

Po przybyciu na Heathrow na samolot czekała parada pojazdów z migającymi światłami.

– Chciałabym przywitać was w książce historii lotnictwa. Świat obserwuje nas dzisiaj. Dziękuję, że jesteście częścią czegoś tak magicznego i wyjątkowego – powiedziała po przyziemieniu kapitan Lisa Norman, jedna z czterech pilotów pracujących na pokładzie.


Qantas ma nadzieję, że lot inauguracyjny otworzy dla większej liczby brytyjskich turystów nie tylko zachodnią Australię, ale także stanie się prekursorem bezpośrednich podróży między Londynem a Sydney.