Prezerwatywy nie są uważane za wygodne, dlatego większość sprzedawana w sklepach jest pokryta olejem silikonowym jako środkiem smarnym. Jednak olej ten – podobnie jak inne smary na bazie wody, oleju i silikonu – są łatwo wchłaniane przez skórę, przez co nie są nawilżone długo. Okazało się, że to wyzwanie w sam raz dla nauki.

infoplanet technologia nowa generacja prezerwatyw badania

Aby mu sprostać, Mark Grinstaff i jego współpracownicy z Uniwersytetu w Bostonie pokryli lateksowe prezerwatywy nową, hydrolubną powłoką o nazwie HEA/BP/PVP. Powłoka ta była już używana jako środek smarny w urządzeniach medycznych, takich jak lampy, ale zanim będzie mógł trafić do sklepów, musi zostać zatwierdzony do użytku dla ludzi. Jednak w efekcie jej zastosowania prezerwatywa stanie się śliska, gdy napotka wodę oraz płyny ustrojowe i nie będzie wysychać.

Co więcej, zespół badawczy zmierzył tarcie powstające podczas pocierania lateksu powleczonego polimerem z powierzchnią skóry przez 16 minut. Lateks pokryty polimerem generował o 53% mniej tarcia niż niepowleczony. Zespół Grinstaffa stwierdził, że niepowleczony lateks pokryty dostępnym w handlu środkiem smarnym generuje wprawdzie mniejsze tarcie niż lateks powlekany polimerem, jednak tylko w ciągu pierwszych 5 minut użytkowania. Pod koniec 16-minutowego okresu testowego tarcie lateksu z środkiem poślizgowym było o 10% większe niż w lateksie powleczonym polimerem.

infoplanet technologia nowa generacja prezerwatyw wnioski

Zespół o ocenę śliskości powłoki poprosił również ochotników. 85% z nich po dotknięciu różnych materiałów stwierdziło, że nowa powłoka polimerowa jest bardziej śliska niż powleczona lateksem z środkiem smarnym.

Jak przekonuje Grinstaff, minęło 50 lat odkąd nastąpiła znaczna poprawa w projektowaniu prezerwatyw. Wcześniej do ich produkcji był używany olej silikonowy. Prezerwatywa samonawilżająca się w obecności wodnego płynu ustrojowego może zwiększyć komfort i zachęcić do ich stosowania, co pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się HIV lub innych chorób.

Źródło: Royal Society Open Science, DOI: 10.1098 / rsos.180291

kup artykuly platne