Tocząc się po drodze jak olbrzymi trzmiel, mały czarno-żółty ciągnik chwyta wiadro, wzbijając obłok pyłu. Ładunek jest zabezpieczony, słychać sygnał dźwiękowy i pojazd przyśpiesz, by dotrzeć do nowego miejsca składowania. Zatrzymuje się tak szybko, że przechyla się do przodu na dwóch kołach. Opuszcza kamieniołom i cofa, przy akompaniamencie kolejnego sygnału dźwiękowego. Następnie powraca do wykopu w poszukiwaniu kolejnego kubełka. Na szczycie traktora jest bagażnik, taki jak ten, który widujesz w samochodach. Nie jest to jednak dodatkowe miejsce do załadunku. Wręcz przeciwnie: już jest wypakowane elektroniką. Właśnie dzięki temu tego ciągnika nikt nie prowadzi. Bobcat działa sam.

infogmina technologia nowe rece do pracy bobcat

Autonomiczna przyszłość budownictwa

Na zakurzonym placu start-up o nazwie Built Robotics testuje to, co uważa za przyszłość branży budowlanej: autonomiczny moduł ładujący. Instrukcja obsługi jest tu zbędna: wystarczy podać współrzędne, powiedzieć, jaki powinien być otwór i wcisnąć start, a samojezdny pomocnik niezwłocznie poderwie się do pracy i wykopie go z imponującą dokładnością.

infogmina technologia nowe rece do pracy robotyzacja

Bobcat nie przypomina samochodu samojezdnego. Aby zobaczyć świat bezpośrednio przed nim, wykorzystuje lasery. Są one specjalnie zaprojektowane do pracy w wysoko wibracyjnym, wysoko udarowym świecie wykopów budowlanych. Lasery te umożliwiają również robotowi zmierzenie ilości pobranego z gruntu materiału.

infogmina technologia nowe rece do pracy autonomiczny pojazd

Nowoczesna konstrukcja ma wielką przewagę nad samochodami samojezdnymi: porusza się wokół względnie statycznego, uporządkowanego środowiska. Drogi to chaos, tutaj miejsce pracy nie jest spokojne, ale przynajmniej robot pracuje w ograniczonej przestrzeni. Wystarczy więc go ustawić za pomocą tak zwanego rozszerzonego adresu GPS, który łączy stację bazową i satelity, a dane lokalizacyjne będą znane co do centymetra.

Robot robota zrozumie?

Roboty stosowane w budownictwie nie mogą być jednak wprost porównywane z innymi autonomicznymi pojazdami, które mają zupełnie odmienną pracę do wykonania.

infogmina technologia nowe rece do pracy pojazd autonomiczny

– To, co robimy, jest inne i trochę trudniejsze niż zadanie samochodów samojezdnych. Właściwie manipulujemy naszym środowiskiem – mówi Noah Ready-Campbell, założyciel i dyrektor generalny Built Robotics. – Jeśli samochód zmienia otoczenie wokół siebie, coś poszło źle. W przypadku tych robotów takie efekty są pożądane – dodaje.

infogmina technologia nowe rece do pracy urzadzenia

Głównym zadaniem Bobcata jest wykopywanie otworów pod fundamenty budynków. Tam, gdzie ze względu na warunki i wyposażenie załoga ludzka potrzebowałaby na pracę od jednego do trzech dni, robot kopie w tym samym tempie, ale bez zmęczenia i z potencjalnymi możliwościami pracy do 24 godzin na dobę.

Technologia w budowie

 Robotyka wciąż doskonali technologię użytą do budowy maszyny, wykonano w tym zakresie również prace pilotażowe.

– Technologia ta jest wdrażana znacznie szybciej i myślę, że prawdopodobnie wkrótce każdy zacznie dostrzegać autonomiczne maszyny, które będą miały wpływ na budownictwo – mówi Ready-Campbell.

infogmina technologia nowe rece do pracy infrastruktura

Twórcy Bobcata przewidują, że może być to odpowiedź na niedobór siły roboczej w branży budowlanej. Potwierdza je tegoroczne badanie przeprowadzone przez Amerykańską Izbę Handlową, które wykazało, że 60% wykonawców zgasza problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej. Robotyzowanie przemysłu wszędzie tam, gdzie to możliwe, a więc gdzie występują powtarzające się zadania – może wypełnić te luki.
Czy to zagraża określonym zawodom? Oczywiście, ale jak twierdzi Built Robotics, wynikający z tego wzrost wydajności spowoduje wzrost dochodów branży i przeniesie robotników do nowych miejsc pracy. Ponadto, jak przekonuje firma, automatyzacja branży budowlanej to również dobra wiadomość dla kiepskiej infrastruktury wielu krajów. Zwiększona wydajność może ułatwić naprawy i obniżyć koszty wielu robót, na przykład naprawiania rur bez konieczności wykopywania rurociągu z ziemi.

Głównym zadaniem robotów jest uczynienie życia ludzi łatwiejszym, bezpieczniejszym i bardziej produktywnym. Na te potrzeby odpowiada również Bobcat, który dzięki swojej przydatności przedziera się w kierunku zautomatyzowanej przyszłości.